Egzemplarz outletowy. Może posiadać małe uszkodzenia, przetarcia, zabrudzenia, które nie utrudniają korzystania z książki Jak przerwać krąg ciągłego namyślania się nad niełatwą decyzją i w końcu ją podjąć? Jak podejmować decyzje zespołowe, unikając przy tym wewnętrznych tarć i gierek politycznych? Czy można nauczyć się dokonywać właściwych wyborów? Lubimy sądzić, iż podejmujemy decyzje w sposób racjonalny i logiczny.
Nic bardziej błędnego! Badania naukowe z zakresu psychologii z ostatnich 40 lat dowodzą,proces podejmowania decyzji jest ofiarą naszych emocji, nieuświadomionych przekonań i uprzedzeń. Dotyczy to zarówno decyzji podejmowanych w życiu codziennym, jak i decyzji podejmowanych w pracy.
Niestety, sama świadomość tego nie starczy, by rozwiązać problem, podobnie jak wiedza, że jesteśmy krótkowidzami, wcale nie pomaga nam lepiej widzieć. Pytanie brzmi więc: jak to usprawnić? charakterystyczny proces decyzyjny składa się z czterech kroków: I.
Stajemy przed koniecznością wyboru. II. Analizujemy alternatywy. III. Dokonujemy wyboru jednej z opcji. IV. Musimy z tym żyć. Lecz na każdym z tych etapów czają się pewne niebezpieczeństwa: Wróg nr 1: wąskie kadrowanie – nadmierne ograniczanie liczby możliwości, które bierzemy pod uwagę.
Wróg nr 2: efekt potwierdzenia – szukanie informacji, które zgadzają się z naszymi poglądami. Wróg nr 3: bieżące emocje – uleganie emocjom, które po pewnym czasie znikną. Wróg nr 4: nadmierna pewność siebie – zbyt wielka wiara we własne przewidywania.
Opierając się na badaniach psychologicznych oraz analizując liczne case studies podejmowania decyzji przez znanych liderów biznesu, bracia Heathowie oferują czteroetapowy proces WRAP, który pomoże nam dokonywać udoskonalonych wyborów i pokonać czterech głównych wrogów właściwych decyzji.
Co należy zrobić? • Poszerzyć wachlarz możliwości. Dać sobie więcej możliwości i więcej informacji. • Skonfrontować nasze założenia z rzeczywistością. • Przed podjęciem decyzji nabrać nieco dystansu. • Dać sobie prawo do błędu.
Ich książka Decyduj! posiada równocześnie nieschematyczne strategie, jak i ergonomiczne narzędzia pozwalające nam lepiej podejmować decyzje. Napisana żywym językiem poprzez mistrzów storytellingu zabiera nas w podróż przez inspirujące sytuacje – od przykładów katastrofalnych w skutkach decyzji menedżerskich podejmowanych „intuicyjnie i szybko”, aż po rozwiązania skomplikowanych problemów, jakim musimy stawić czoła w życiu rodzinnym.
Chip Heath jest profesorem w Stanford Graduate School of Business, prowadzi zajęcia na temat strategii i teorii organizacji. Pomógł ponad 450 start-upom udoskonalonych strategii i przekazu. Dan Heath jest starszym wykładowcą w Center for the Advancement of Social Entrepreneurship (CASE) przy Uniwersytecie Duke’a, gdzie wspiera przedsiębiorców działających na rzecz dobra publicznego.
Bracia Heathowie są autorami trzech bestsellerów z listy „New York Timesa”: Przyczepne historie, Pstryk! i Decyduj. Ich książki sprzedały się na całym świecie w nakładzie ponad dwóch milionów egzemplarzy i zostały przetłumaczone na ponad 30 języków.