Przywołane w tytule monografii odcienie ze Stendhalowskiej powieści Czerwone i czarne stały się punktem wyjścia do refleksji nad niejednoznaczną symboliką barw w kulturze europejskiej. Tym bardziej fascynującą, że nie tylko czerń i czerwień niosą ze sobą szeroką gamę możliwości interpretacyjnych, które podlegają zmianom w zależności od kontekstu, epoki, odmiennych kręgów kulturowych czy ewoluujących trendów w literaturze i sztuce.
Teksty zamieszczone w książce prezentują spore spektrum naukowych zainteresowań i fascynacji zarówno literaturoznawczych jak i kulturoznawczych. Ich Autorzy i Autorki eksplorujący w swych badaniach odmienne obszary językowe i kulturowe dzielą się z Czytelnikami i Czytelniczkami refleksjami obejmującymi różnorodne pola badawcze: antropologiczne, polityczne, literackie i te związane ze sztuką czy liturgią. W tym przedsięwzięciu naukowym wzięli udział zarówno młodzi badacze jak i doświadczeni literaturoznawcy i kulturoznawcy specjalizujący się w przeróżnych epokach historycznych, a także obszarach językowych. Dzięki temu do dłoni czytelnika trafiają teksty, które prowadzą go poprzez przeróżne epoki i kultury: od czasów europejskich podbojów, poprzez dawne symbole i alegorie, biblijne odwołania w sztuce aż po współczesne nam dyskusje wokół problemów związanych z rozliczaniem historii, wyalienowaniem czy też poszukiwaniem własnej tożsamości.
zebrane prace ukazują mnogość przekazu europejskiej kultury, literatury i sztuki w oparciu o kod kolorystyczny, który od wieków przeciętnych aż po współczesność określał, czasem w sposób nieświadomy, kulturowy kod genetyczny Europejczyków.
Tytuł Czarne i czerwone w kulturze Europy Autorzy red. Monika Malinowska, Krzysztof Tkaczyk Wydawnictwo Elipsa Dom Wydawniczy EAN 9788380171695 ISBN 9788380171695 Kategoria Literatura, Literaturoznawstwo liczba stron 132 Format 240x168x8 mm Rok wydania 2021 Oprawa karton