Przypadająca w 2018 roku dwudziesta rocznica wprowadzenia nowego zasadniczego podziału administracyjnego państwa oraz tak zwanej reformy samorządowej, stanowi świetny moment dla dokonania bilansu nadziei związanych z przeprowadzonymi reformami i do sformułowania postulatów na przyszłość.
Realizacja zadań publicznych, postawionych przed gminami, powiatami i województwami, rodzi sporo ergonomicznych problemów, nie tylko tych związanych z konstrukcją prawną systemu finansowego jednostek samorządu terytorialnego,też natury ustrojowej, czy gospodarczej.
Niniejsza publikacja to zbiorowe opracowanie przedstawicieli środowiska naukowego, a także praktyków, zajmujących się finansami publicznymi i prawem finansowym. Autorzy dokonali oceny i analizy ważnych, niejednokrotnie szczegółowych problemów, zgłaszanych poprzez samorządy.
w rezultacie powstała monografia, która stworzyła przestrzeń do prowadzenia dyskusji nad spełnionymi i zawiedzionymi nadziejami związanymi z przeprowadzonymi reformami oraz nad mocną wizją i pomysłami na przyszłość, zwłaszcza w przestrzeni prawa finansowego oraz finansów publicznych.