Wiek XIX nazywany "wiekiem pary i elektryczności" to okres ważnych odkryć w przeróżnych dziedzinach życia gospodarczego i przemian o charakterze społecznym. To czas rewolucyjny także na ziemiach polskich.
Zmiany w sposobach gospodarowania i stosunku do innowacji z zakresu agrotechniki oraz rosnąca urbanizacja wpłynęły na sposób myślenia ówczesnych Polaków. Postęp techniczny drugiej połowy XIX wieku oddziaływał na rozwój rozmaitych gałęzi przemysłu.
A ogromną rolę w popularyzacji nowinek technologicznych odegrały wystawy rolniczo-przemysłowe organizowane w także Warszawie. Mateusz Kowalski w opracowaniu Warszawskie wystawy rolniczo-przemysłowe szeroko opisał cztery wystawy krajowe odbywające się kolejno w latach 1867, 1870, 1874 i 1885.
Autor przedstawił ich organizację i przebieg i szeroko opisał poszczególne działy wraz bogatym asortymentem towarów rolniczych i przemysłowych. Te prestiżowe inicjatywy, będące nośnikiem nowej myśli technologicznej, ukazał na tle sytuacji gospodarczej Królestwa Polskiego w latach 1864–1914.
O randze tych wydarzeń świadczyło ogromne zainteresowanie odwiedzającej je publiczności. Dla wystawców stanowiły one formę reklamy, zwiedzających wystawy przedsiębiorców skłaniały do podjęcia próby modernizacji swych majątków czy fabryk, a dodatkowo były motorem dalszego rozwoju gospodarczego Królestwa Polskiego i innych ziem polskich w XIX wieku.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.