Klucze do miasta to książka o nowej odmianie społecznej aktywności i jej roli w kształtowaniu rozwoju polskich miast. Miasto pełni tu funkcję scenografii, bo głównymi aktorami są,,wkurzona mieszkanka" i,,sfrustrowany sąsiad", którzy z widowni postanowili przenieść się na scenę, żeby zmienić zasady miejskiej gry.
To, czy ich wspólna aktywność stanie się kluczem, czy tylko wytrychem do miasta, zależy jednocześnie od struktury możliwości politycznych, jak i wytrwałości oraz poczucia odpowiedzialności za scenariusz miejskiego spektaklu.
Autorka stara się wyjaśnić falę aktywności oddolnej mieszkańców polskich miast, sytuując ją w szerszym kontekście międzynarodowych ruchów prawa do miasta. Szkicuje mapę aktorów pola polityki miejskiej i relacji pomiędzy nimi, aby lepiej zrozumieć przemiany narracji i stylu miejskiego zarządzania.
Model teoretyczny opisuje przemiany polityki miejskiej jako strategicznego pola działania czterech głównych aktorów - władz lokalnych, inwestorów, projektantów i ruchów miejskich. (...) Monografia Anny Domaradzkiej dostarcza wyjątkowo interesujących obserwacji o tym jak rodzi się fenomen aktywizmu miejskiego.
(...) bardzo niebanalne jest usytuowanie problematyki ruchów miejskich na styku sfer publicznej, prywatnej i obywatelskiej, a także wykorzystanie teorii pól, która umożliwia pokazanie nowych aspektów społecznego wytwarzania ruchów miejskich w Polsce.
Książka powinna wzbudzić zainteresowanie jednocześnie badaczy miasta, jak i tych, którzy miasto zmieniają. Tym bardziej, iż Autorka pisze, unikając branżowego żargonu. Nie będzie nużąca dla osób spoza urban studies.
z recenzji prof. Tomasza Nawrockiego, Uniwersytet Śląski Klucze do miasta. Ruch miejski jako nowy aktor w polu polityki miejskiej to monografia bazująca na bogatym materiale teoretycznym i empirycznym.
Autorka, posługując się zdyscyplinowaną ramą interpretacyjną, prowadzi czytelnika poprzez złożoność procesów konstytuowania się ruchów miejskich. (...) Wykazała się przy tym szeroką wiedzą z zakresu teorii socjologicznych, problematyki miejskiej i polityk miejskich (krajowych i międzynarodowych), o czym świadczy bogata literatura, dokumenty i akty prawne przywołane w tekście.
(...) bardzo wartościowa książka - równocześnie w warstwie teoretycznej, jak i empirycznej. Z recenzji prof.