Badanie ryzyka w naukach społecznych jest nadal pionierskim tematem i stanowi wielki przedmiot dociekań naukowych. Granice państw? wręcz przeciwnie. Są obiektem wielowiekowych i multidyscyplinarnych badań naukowych i poddawane są wielu próbom uporządkowania ich właściwości.
Natomiast obydwie kategorie? granice i ryzyko? cechuje złożoność, zmienność, wielowątkowość i wielorakość podejść badawczych. Z jednej strony, pozwala to na nieprzerwane zgłębianie ich istoty i poszukiwanie dobrześci, a z drugiej? staje się źródłem problemów metodologicznych i trudności z uporządkowaniem wiedzy na ich temat.
Obydwie kategorie są więc atrakcyjnym wyzwaniem dla badacza. Granice zewnętrzne Unii Europejskiej stanowią ciekawą egzemplifikację procesów zachodzących na współczesnych granicach i działań zapobiegających związanym z nimi zagrożeniom.
Są obrazem zmieniającej się natury granic w późnowestfalskim ładzie między-narodowym, traktowanym jako kompozycja ciągłości ładu westfalskiego i zmiany ładu powestfalskiego.