Zakopane – pępek świata – jak nazwał je Rafał Malczewski, idealny malarz, taternik i literat, syn znanego Jacka Malczewskiego! Letnia, potem zimowa, a wreszcie duchowa stolica Polski, kolebka niepodległości!
Uzdrowisko i ośrodek sportów zimowych, w końcu centrum turystyczne i wypoczynkowe. Zawsze genialne miejsce do lokowania kapitału. Rozwijało się dynamicznie, jak kameleon się zmieniało i dostosowywało do nowych potrzeb.
za każdym razem tętniło życiem: najpierw w ośrodku dworsko-przemysłowym w Kuźnicach, potem na Nawsiu, wreszcie na Krupówkach, w hotelach, w popularnych restauracjach i kawiarniach oraz w tatrzańskich schroniskach.
Takie było i takie jest, choć wciąż coraz pokaźniejsze i bardziej zabudowane. A gdyby tak cofnąć czas i wrócić do dawnego Zakopanego? Przed państwem specyficzna okazja. Album Zakopane, którego nie ma ukazuje wieś-miasto rozpościerające się pod miłościwie panującym tu Giewontem.
Na unikatowych fotografiach zobaczymy góralskie chałupy i zagrody, wypoczynkowe wille i zakłady wodolecznicze, hotele i pensjonaty, wystawne rezydencje i kamienice wzdłuż nowych ulic nieprzerwanie biegnących w stronę Tatr.
To unikalna okazja, by przyjrzeć się wiejsko-miejskiej zabudowie i z błotnistego traktu wkroczyć na bruk, a potem na górski szlak. Zobaczmy, jak wieś zmienia się w miasto, a miasto nieustannie zmienia swoje oblicze.
Tamtego Zakopanego już nie ma. Zachowało się jednak w pamięci mieszkańców i turystów, we wspomnieniach tych, których urzekło na tyle, iż zatrzymali się tu na dłużej, albo zostali na za każdym razem. Dawne miasto wciąż trwa na starych fotografiach, które z pudeł, kufrów i archiwów muzealnych trafiają wprost przed państwa oczy.
Z książką w ręku ruszajmy na szlak. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.