W ciągu ostatnich niemal czterystu lat człowiek bezdyskusyjnie staniał.
W siedemnastowiecznym Syjamie zdrowy dorosły pan kosztował ponad dwieście bahtów, natomiast ryż praktycznie nie miał ceny.
W XIX wieku pan kosztował szesnaście ton ryżu, kobieta dwanaście, dziecko osiem.
teraz wartość człowieka waha się w granicach od dziesięciu do trzydziestu tysięcy bahtów. To cena maksymalnie tony ryżu.
Tajlandia jeszcze w 2015 roku znajdowała się na trzecim, najniższym poziomie, jeśli chodzi o kwestię uniemożliwiania handlowi ludźmi. Tak samo źle było w Wenezueli, Korei Północnej i Sudanie Południowym.
Ta historia rozgrywa się w dzielnicach czerwonych latarni (gdzie autorka stara się zrozumieć, dlaczego prostytucja w Tajlandii jest nielegalna), slumsach (gdzie odkrywa, że niemal dwie trzecie dorosłych Tajów pracuje na czarno), portach rybackich (gdzie zdarza się, iż dorośli mężczyźni znikają w fabrykach i na łódkach rybackich) i schroniskach dla uchodźców (gdzie sprawdza, jak się podróżuje po Azji bez paszportu).
Człowiek w dostępnej cenie. Reportaże z Tajlandii to opowieść o tym, co to właściwie znaczy „kupić człowieka". Czy człowiek może sam się sprzedać? Co powoduje, iż chce to zrobić? Gdzie przebiega granica między pomocą a handlem? Kto może sobie pozwolić na wolność?
I dlaczego akurat w Tajlandii, w której niewolnictwo zniesiono na początku XX wieku, i której nazwa oznacza „kraj wolnych ludzi", problem wciąż jest aktualny?
Tytuł Człowiek w przystępnej cenie wyd. 2021 Autor Urszula Jabłońska Wydawnictwo Fundacja Instytut Reportażu (Dowody na Istnienie) EAN 9788366778078 ISBN 9788366778078 Kategoria Literatura\Esej reportaż liczba stron 235 Format 14x21x1.6 cm Rok wydania 2021 Oprawa Zintegrowana Wydanie 2 Waga 0.326 kg