"progresywny podręcznik z zakresu mikrobiologii i epidemiologii szpitalnej przygotowany przez znanych i uwielbianych specjalistów oraz wieloletnich dydaktyków.
W dostępny sposób omówiono poszczególne grupy drobnoustrojów i ich chorobotwórczość, biologię, podstawowe parametry epidemiologiczne oraz progresywne metody używane w diagnostyce mikrobiologicznej. Szczegółowo opisano zasady pobierania i przesyłania tworzyw klinicznych do badań, co szczególnie przydatne jest w pracy pielęgniarki. Wychodząc naprzeciw aktualnym standardom kształcenia, uwzględniono w dodatku w podstawowym zakresie zagadnienia dotyczące leków używanych w zakażeniach i ich działanie przeciwdrobnoustrojowe. Omówiono także aktualne ujęcie problemów dekontaminacji, a także zagadnień związanych z zakażeniami szpitalnymi. Książka została także wzbogacona o rozdziały dotyczące nowocześnie ujętych podstaw immunologii.
Bogaty materiał ilustracyjny oraz mnóstwo schematów będą idealną pomocą w przyswojeniu wiedzy.
Podręcznik adresowany jest do studentów kierunków medycznych – zwykle studentów pielęgniarstwa, położnictwa i ratownictwa medycznego i studentów kierunków związanych z ochroną zdrowia.
„Ze względu na aktualną zawartość merytoryczną książka Podstawy mikrobiologii i epidemiologii szpitalnej stanowić może świetny podręcznik dla studentów kierunku pielęgniarstwa, położnictwa, ratownictwa medycznego i innych. Szeroko omówiona w nim mikrobiologia, tj. Najważniejsze gatunki drobnoustrojów, ich patogenność i możliwości diagnostyki wraz z opisaniem metod pobierania, przechowywania i transportowania tworzyw do badań, świadczą nie tylko o walorach merytorycznych,na dodatek o poręcznym wykorzystaniu wiedzy w codziennej pracy pielęgniarki i położnej.
Usystematyzowanie zagadnień związanych z epidemiologią zakażeń szpitalnych, w tym na ogół występujące problemy w różnych obszarach funkcjonowania szpitala, jak na dodatek procesy dekontaminacji, mogą posłużyć każdej osobie, zarówno w kształceniu przeddyplomowym, jak ponadto pracownikowi w doskonaleniu zawodowym.
Zawarte w publikacji trzy główne dziedziny, tj. Mikrobiologia, immunologia i epidemiologia szpitalna zostały przedstawione przez Autorów w sposób plastikowy, zrozumiały i krystaliczny.
Z tego względu stanowić mogą swoisty podręcznik nie tylko dla studentów kierunków medycznych,także dla nauczycieli zawodu.
Książka Podstawy mikrobiologii i epidemiologii szpitalnej zapełni lukę na rynku podręczników, w tym jakże ważnym obszarze kształcenia przyszłych pracowników ochrony zdrowia”.
Dr n. Med. Anna Szczypta - Konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego"