Publikacja porusza problematykę relacji sztuki awangardowej i instytucji państwa przedstawiając ją w szerokiej perspektywie czasowej od lat międzywojennych po czas transformacji ustrojowej w 1989 roku i szerokiej perspektywie geograficznej - Polska i kontekst krajów sąsiednich: Niemiec, Litwy, Czechosłowacji i Węgier.
Zaletą wystawy i publikacji jest samo podniesienie problematyki relacji awangardy i instytucji państwa, ukazanych w szerokiej perspektywie czasowej (od lat międzywojennych po czas transformacji ustrojowej 1989) oraz geograficznej (Polska i kontekst krajów sąsiednich Niemiec, Litwy, Czechosłowacji, Węgier), dla przedstawienia którego pozyskano pochodzących z tamtych krajów autorów (Wiktor Liutkus, Pavlna Morganov, Viktoria Popovics). Jest to problem nadal bardzo słabo zbadany, podlegający wielu stereotypowym sądom, podległy wobec politycznych poglądów i emocji. [] [Publikacja] wnosi sporo nowych ustaleń, punktów widzenia i interpretacji do obrazu relacji sztuki awangardowej i instytucji państwa. Nad wyraz ważną zaletą jest przełamanie badawczego polonocentryzmu i wejście na pola leżące poza zainteresowaniem historii sztuki (np. Artyści ludowi, zarobki artystów).
Fragment recenzji prof. Dr hab. Marii Poprzęckiej
Tytuł Awangarda i państwo Autor praca zbiorowa Wydawnictwo Muzeum Sztuki w Łodzi EAN 9788363820756 ISBN 9788363820756 Kategoria Literatura, Sztuka ilość stron 350 Format 27x22x3,5 cm Rok wydania 2018 Oprawa broszurowa