Nasze miejsce w kosmosie to wciągająca relacja z jednego z najważniejszych odkryć astronomicznych ostatnich lat - Supergromady Laniakea. Ta książka zabierze Was do galaktyk oddalonych o 500 milionów lat świetlnych.
Wyjaśnia przy tym, w jaki sposób określa się wskaźniki,,kosmicznych" odległości, koncepcję rozszerzania Wszechświata, co oznaczają pojęcia ciemna materia i ciemna energia i kosmiczne mikrofalowe promieniowanie tła.
Intensywne obserwacje kosmosu poprzez zespół Hélene Courtois zaowocowały mapą Supergromady Laniakea. Na kolejnych stronach Hélene Courtois opisuje metody wizualizacji i analizy, które pozwoliły na opracowanie map, które po kawałku odsłaniają wielkoskalowe struktury Wszechświata (włókna galaktyczne, supergromady i pustki).
Czytelnicy poznają nowe, pozagalaktyczne środowisko (czyli przestrzenie poza naszą Galaktyką), które specjaliści nazywają,,lokalnym", mimo że rozciąga się na około 500 milionów lat świetlnych w każdą stronę.
Książka ta obejmuje na dodatek najbardziej aktualne odkrycia, które zostały dokonane od czasu odkrycia Laniakei, czyli Sieć szybkości Kosmicznych (Cosmic Velocity Web) oraz Odpychacz Dipolowy (Dipole Repeller) i Odpychacz sporej Pustki (Cold Spot Repeller ).
Supergromada Laniakea jest największą znaną do tej pory strukturą galaktyki, która obejmuje na dodatek nasz świat. Na Hawajach nazwa ta oznacza,,ogromne niebo". Rzeczywiście, jej rozmiary są ogromne i skomplikowane do ogarnięcia: jej średnica to około 500 milionów lat świetlnych.
Innymi słowy, światło potrzebuje 500 milionów lat, aby przejść z jednej strony na drugą.