Pierwsze polskie wydanie tomu esejów Itala Calvina, które po jego śmierci zebrała i ułożyła żona, gromadzi trzydzieści pięć esejów poświęconych pisarzom ¬¬− od Homera po Queneau – którzy w różnym stopniu i z rozmaitych powodów byli dla Calvina ważni albo wzbudzali jego podziw.
„Lubię najczęściej Stendhala, bo tylko u niego jednostkowe napięcie moralne, napięcie historyczne, pęd życia są jednym i tym samym […]. Lubię Puszkina za jego transparentność, ironię i powagę. Lubię Hemingwaya, bo jest […] wolą szczęścia, smutkiem.
Lubię Stevensona, bo mam wrażenie, że lata. Lubię Czechowa, bo nie zmierza tam, dokąd zmierza. Lubię Conrada, bo żegluje po otchłani i nie tonie. Lubię Tołstoja, bo czasem wydaje mi się, iż jestem bliski zrozumienia, jak on to robi, a jednak nic z tego.
[…] Lubię Gogola, bo zniekształca z precyzją, przewrotnością i umiarem. Lubię Dostojewskiego, bo zniekształca konsekwentnie, z pasją i bez umiaru. Lubię Balzaka, bo jest wizjonerski. Lubię Kafkę, bo jest realistą.
[…] Lubię Sveva, bo trzeba się będzie zestarzeć. Lubię…" Tytuł Po co czytać klasyków Autor Calvino Italo Wydawnictwo PIW EAN 9788381961387 ISBN 9788381961387 Kategoria Literatura\Esej reportaż kolekcja Domy(ze)słów ilość stron 350 Rok wydania 2020 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie 1