Rodzina jest z całą pewnością najważniejszym miejscem, w którym wyjątkowo tworzą się zręby tożsamości płciowej dziecka. Zdarza się, iż w tym oryginalnym miejscu rozwoju i odpoczynku zostają tworzone warunki i pojawiają się sytuacje, które ograniczają albo zapobiegają zastosowanie jego potencjału twórczego w przyszłym życiu osobistym i zawodowym.?Część teoretyczna pracy to spora panorama zagadnień wiążących się ze strukturą rodziny i relacjami w związkach.
Autor przekracza w niej granice koncepcji psychoanalitycznych, łączy je z koncepcjami systemowymi, analizą transakcyjną, personalizmem. Dla badaczy i terapeutów ważne są zawarte w niej stwierdzenia typu:? główny cel małżeństwa leży w rozwoju osobowym małżonków (...);? w związkach ważna jest dojrzałość partnerów, zdolność przebaczania, przekonanie o zdolności do zmiany, traktowanie sytuacji konfliktowych jako zadania, które trzeba wspólnie rozwiązać (...);? pan powinien oderwać się od matki i być przyciągany poprzez ojca; ten cykl rozwojowy jest niedoceniany, a jest przecież przyczyną problemów wiążących się z męską tożsamością.Najważniejsza część pracy poświęcona jest analizie kompleksu Edypa, Elektry i rodzinnych barier blokujących tożsamość seksualną.
Zaletą tej części pracy jest analiza przebiegu psychoterapii z klientami. Moim zdaniem to najlepsza część pracy, która została wnikliwie opracowana. Autor starannie opisuje przebieg terapii, nie unikając własnych rozterek (...).Sumując: Pracę Autora oceniam jako bardzo niebanalną, wnikliwą, nadzwyczajnie napisaną, zawierającą dużo walorów poznawczych i ergonomicznych.
Jej adresatem jest wielki krąg odbiorców: psychoterapeuci reprezentujący zróżnicowane szkoły, psychiatrzy, psycholodzy, pedagodzy".Z recenzji wydawniczej Prof. Dr. Hab. Med. Zbigniewa Lwa-Starowicza