Drastyczne opisy kaźni zasądzanej przez nowożytne prawo czyni tę książkę Michela Foucaulta (19261984) lekturą dla osób o potężnych nerwach. Nagrodą będzie nadzwyczaj wnikliwy obraz przemian prawodawstwa w czasach nowożytnych i współczesnych.
Ta, wydana w 1975 roku, najpopularniejsza i najwyżej oceniana spośród publikacji Foucaulta wpisuje się w jego krytyczną historię nowoczesności. Od lat sześćdziesiątych XX wieku Foucault w serii rozpraw analizował relacje pomiędzy wiedzą a władzą stanowiące jego zdaniem o profilu współczesnego społeczeństwa.
niezwykle instruktywne są tu badania społecznego marginesu jak stosunek do szaleństwa czy właśnie przestępstwa. Ogólna teza autora wiedza = władza znajduje wymowną ilustrację w jego przeprowadzonej w tym tomie analizie przemian systemu karania.
Narodziny więzienia w paradoksalny sposób wiążą się ze wzrostem poszanowania praw człowieka, gdyż znoszą arbitralność monarchicznej kaźni, ale w zamian oplatają całe społeczeństwo systemem wszechobecnego nadzoru.
Więzienie jest tylko jego pięknym przejawem. Zamiast jednorazowego ataku na ciało skazanego nieustająca obserwacja i podporządkowanie poddany, który uwolnił się od jednostkowej despotii, popada w sytuację obywatela zniewolonego inaczej: już nie brutalnie i fizycznie, za to dotkliwie dla jego prywatności kontrolowanej poprzez wszechwiedny i dlatego wszechwładny system.
Tytuł kontrolować i karać. Narodziny więzienia Autor Michel Foucault Wydawnictwo Aletheia EAN 9788365680648 ISBN 9788365680648 Kategoria Literatura, Filozofia liczba stron 476 Format 145x205 mm Rok wydania 2020 Oprawa broszurowa