Ponad ćwierć wieku po ogromnych zmianach gospodarczych i politycznych w Polsce Jacek Santorski i Eliza Michalik zadają pytania milionom Polaków. Czy jest nam lepiej? Co zmieniło się w naszym życiu? Co sprawia, iż do dziś nie ma języka, który opisałby stan w jakim Polska się znajduje? Czego my, jako obywatele, powinniśmy oczekiwać od państwa, a państwo od nas?
Napisaliśmy tę książkę, bo jesteśmy przekonani (więcej: mamy na to dowody), iż tak, jak pojedynczy człowiek może osiągnąć ładny sukces i stworzyć dobrą markę, rodzinę, życie uwaga! z własnych słabości i ograniczeń, tak my, obywatele, na fundamencie tego, co tu i teraz boli nas najbardziej: braku pracy, lęku o przyszłość, niewiary w elity, braku zaufania, świadomości niedostatków wolności i praw możemy zbudować przychylną Polskę.
Jacek Santorski, Eliza Michalik
Jak przestać mówić językiem pogardy? Jak nawyki pogardy rozpoznać w sobie i w swoim otoczeniu? Jak inaczej myśleć i działać? Jak zmieniać otoczenie i jak się zmieniać? Jak przebudować polskie przedsiębiorstwa z dyktatury w demokratury? Czy jesteśmy narodem folwarcznych parobków?
Jacek Santorski wraz z Elizą Michalik i zaproszonymi poprzez siebie gośćmi postarają się udzielić odpowiedzi na te fundamentalne dla funkcjonowania społeczeństwa pytania. Osobiste oceny teraźniejszej sceny politycznej oraz kondycji polskiej gospodarki staną się impulsem do systematycznej pracy nad własnym sposobem myślenia. Pozostaje dwa pytania.
Jeśli nie my, to kto? Jeśli nie dzisiaj, to kiedy?