Kaplica Sykstyńska - uniwersalne miejsce historii, sztuki i wiary - przyciąga licznych przedstawicieli turystyki kulturowej z całego świata, nawet 25 tysięcy osób dziennie! Jednak lubiana Sykstyna, choć znajduje się na trasie zwiedzania Muzeów Watykańskich, tak naprawdę nie jest muzeum.
To przestrzeń religijna, konsekrowana kaplica. Co więcej, jest ona prawdziwym punktem odniesienia dla Kościoła rzymskiego i powszechnego. To w niej sprawuje się uroczyste liturgie i to tutaj kardynałowie zgromadzeni na konklawe wybierają nowego papieża.
Kaplica Sykstyńska jest jednocześnie syntezą teologii katolickiej. Na jej ścianach zostały ukazane dzieje świata (od Stworzenia po Sąd Ostateczny) wraz z losem człowieka odkupionego przez Chrystusa. Tym samym prezentuje ona historię zbawienia dla wszelkich ludzi i dla każdego człowieka z osobna.
Ten genialny album w nowatorski sposób przedstawia arcydzieła Sykstyny. Ich reprodukcje są bowiem owocem kampanii fotograficznej z zastosowaniem najnowszych technice, pozwalających na osiągnięcie efektownych rezultatów.
bardzo progresywna technika gigapixel umożliwiła wykonanie reprodukcji fresków w skali 1:1 i przyjrzenie się z bliska całej dekoracji kaplicy, oddając jej wyrazistość i oryginalną kolorystykę. Czytelnik ma więc specyficzną okazję podziwiać z detalami obrazy takich mistrzów renesansu, jak Michał Anioł, Perugino, Botticelli, Ghirlandaio czy Signorelli.
Atutem niniejszego opracowania jest ponadto fachowy komentarz przybliżający papieską Capella Magna. Antonio Paolucci, przez blisko dekadę kierujący Muzeami Watykańskimi, w prosty, ale sugestywny sposób wprowadza w historię Sykstyny, zapoznaje ze znamienitymi malarzami i ze światem, który udało im się stworzyć na przestrzeni niemal stulecia.
Album (z równoległym przekładem angielskim) bez wątpienia zniewoli miłośników dużych artystów włoskiego renesansu, pozwalając na głębokie obcowanie z ich nieśmiertelnymi arcydziełami, uwiecznionymi w Kaplicy Sykstyńskiej.
AUTOR: Anatonio Paolucci, (ur. W 1939 r. W Rimini) włoski historyk sztuki, specjalista w zakresie historii renesansu, minister kultury w latach 1995-1996, dyrektor Muzeów Watykańskich w latach 2007-2017, autor kilkuset artykułów naukowych oraz monografii poświęconych takim twórcom, jak Luca Signorelli czy Marco Palmezzano.