Szkice o literaturze niemieckiej XVIII i XIX wieku.
Niech Czytelnika nie zmyli spora (może nawet zbyt duża) liczba przypisów i odniesień do „literatury przedmiotu", towarzyszących tekstowi stanowczemu. Biorą się one z irytujących doświadczeń autora, któremu zdarzyło się parę razy znajdować w najróżniejszych publikacjach nader zagadkowe i inspirujące cytaty, nieopatrzone jednak stosownymi adresami bibliograficznymi. Źródeł kilku tych cytatów poszukuje zresztą daremnie do dziś i dlatego chciałby podobnej irytacji (i straty czasu) zaoszczędzić Czytelnikowi, który być może takie wyimki i przytoczenia uzna za najbardziej poręczny owoc swojej lektury. Mimo obecności owego „aparatu naukowego" teksty składające się na niniejszy tom nie chcą być tak naprawdę niczym więcej niżeli esejami, i to w najbardziej podstawowym i pierwotnym znaczeniu tego słowa, to znaczy „próbami", a mianowicie próbami odczytania kilku utworów literackich, powstałych przeważnie w XVIII i XIX wieku, oraz myśli w nich zawartych, które – jak się wydaje – wciąż są godne uwagi i zastanowienia. Bo też, jak zauważył Schiller, „w życiu wszystko jedynie się powtarza". Jeśli więc, co chyba nieuchronne, Czytelnik tu i ówdzie zaduma się nad dość przygnębiającym kołowrotem głupstw popełnianych w dziejach wciąż na nowo, autor nie weźmie mu tego za złe.
Tadeusz Zatorski (1960) – tłumacz, eseista. Tłumaczył m.in. Lichtenberga, Winckelmanna, Heinego, Overbecka, Cassirera i Blumenberga. W 2011 r. Wydał zbiór esejów o Goethem, zatytułowany Goethe mniej znany. Mieszka w Krakowie.
Tytuł Krnąbrne dzieci wieku świateł Autor Tadeusz Zatorski Wydawnictwo Fundacja Augusta Hr. Cieszkowskiego EAN 9788365787194 ISBN 9788365787194 Kategoria Nauki humanistyczne\Filozofia ilość stron 566 Format 13.5x20.5x3.5 cm Rok wydania 2019 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.652 kg