"Prezentowana książka jest trzecią z linii „Łódź w PRL, PRL w Łodzi”. Autorzy linii w pięciu tomach podejmą wysiłek ukazania kolejnych etapów funkcjonowania miasta nad Łódką w latach 1945–1989, by w sposób jak najszczególniej dostępny popularyzować wiedzę o Łodzi w kontekście PRL-owskiej rzeczywistości.
W książce pokazano różnorodne aspekty funkcjonowania Łodzi i jej mieszkańców w gomułkowskich realiach lat 1956–1970, stałego rozmijania się potrzeb z możliwościami jednocześnie w sferze konsumpcji, jak też inwestycji. Opisano dynamikę zmian podczas tzw. Postalinowskiej odwilży i rozwój administracyjno-społeczno-kulturalny miasta. Scharakteryzowano aparat partyjno-państwowy i mechanizmy jego działania i stosunki świeckiego państwa ze strukturami Kościoła katolickiego, w tym konflikt pomiędzy tymi podmiotami na tle sporu o charakter obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski. Ponadto na przykładzie rewolty studenckiej z marca 1968 r. Omówiono niechlubny koniec „siermiężnego socjalizmu” na gruncie łódzkim.
Publikacja może być {pomocn|przydatn)a dla osób, które zastanawiają się, czy w Łodzi doby gomułkowskiej zostało coś jeszcze z ducha „ziemi obiecanej”, ile prawdy było w określeniu mówiącym o „czerwonej Łodzi”, czy po okresie 1956–1970 pozostało jakieś godne uwagi dziedzictwo."