Stara stolica Polski bije dziś rekordy popularności jako najpopularniejsza polska destynacja turystyczna. Jak sugestywnie opowiadać jej dzieje i kulturę, aby zainteresować młodego czytelnika$161 Czy tysiącletnią historię Krakowa można zmieścić w jednej książce$162 Krakow: History and Art to synteza jego dziejów i kultury.
Liczne fotografie, poręczny format i miękka oprawa powodują, że z książką w rąk można odkrywać miasto tysiąca skarbów na mnóstwo nieoczywistych sposobów. Dla twórców wydawnictwa Kraków to nie tylko zbiór wybitnych pomników architektury zróżnicowanych epok, które przed czterdziestoma laty znalazły się w gronie pierwszych dwunastu obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Kraków to w dodatku skarbiec, w którym przez wieki gromadzono dzieła sztuki oraz inne świadectwa historii i miasto-mit. Książka podzielona została na chronologiczne rozdziały, opowiadające dzieje Krakowa od najdawniejszych czasów po współczesność.
W każdym z nich zabrali głos autorzy dwóch specjalności: historyk naszkicował duże tło epoki, w którym obok zagadnień politycznych poruszył kwestie religijne, ekonomiczne i społeczne, a historyk sztuki uzupełnił ten obraz, oferując syntezę dziejów szeroko pojętej kultury artystycznej.
Tego obrazu dopełniają,,kapsuły" - rodzaj ekskursów, oddzielonych graficznie od tekstu głównego, dotyczących tematów wartych szczegółowych dopowiedzeń, takich jak historia i znaczenie Rynku Głównego, Kościoła Mariackiego, wawelskich arrasów, twórczości Stanisława Wyspiańskiego czy drogi,,Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci pod Wawel.
fotografie, zgromadzone w formę katalogu, złożyły się na bogaty materiał ilustracyjny. Wybrane przez dzieła stanowią przeważnie przegląd wartości przesądzających o bogactwie tożsamości Krakowa. Opatrzone niekiedy dłuższymi podpisami, prezentują spójną i sugestywną narrację o dziejach krakowskiej metropolii.
Książka jest owocem pracy zespołu wybitnych badaczy zaproszonych do współpracy poprzez prof. Jacka Purchlę przy okazji projektu Tysiąc skarbów Krakowa (2018), zainicjowanego poprzez prezydenta Jacka Majchrowskiego.
W gronie autorów znaleźli się najlepsi specjaliści od historii i kultury miasta: Andrzej Chwalba, Krzysztof J. Czyżewski, Kamila Follprecht, Edyta Gawron, Karolina Grodziska, Mateusz Grzęda, Anna Król, Waldemar Łazuga, Michał Niezabitowski, Zdzisław Noga, Magdalena Piwocka, Jacek Purchla, Krzysztof Stopka, Marek Walczak, Janusz Wałek.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.