Trudno zaprzeczyć istnieniu szerokiej zmienności stanów emocjonalnych człowieka w relacjach z otoczeniem społecznym. Okazuje się jednak, że problematyka ta jest rzadko podejmowana w literaturze psychologicznej.
Książka, jako jedna z nielicznych (w kraju i na świecie) przedstawia opis stanów emocjonalnych z perspektywy dynamicznej. Książka składa się z 3 części: w części I opisano podstawowe kwestie teoretyczne, część II dotyczy podmiotowych i społecznych uwarunkowań dynamiki emocji, w części III przedstawiono problematykę zmienności stanów emocjonalnych w sytuacjach nieprzystępnych (mobbing, autyzm, stres, opieka paliatywna).
Książka skierowana jest do tych, którzy posiadają potrzebę rozwijania wiedzy naukowej o emocjach, ale także do tych, którzy chcą zrozumieć ich zmienność w życiu prywatnym i zawodowym. Jak sobie radzimy ze stresem, który coraz częściej nas trapi, jak poprawić sobie kiepski nastrój, który staje się naszym niedłącznym towarzyszem od momentu przebudzenia się, a mamy przed sobą dzień wypełniony zadaniami do wykonania.
O wielu takich sprawach traktują teksty tej książki. [...] Bacząc na fakt, że emocje przenikają wszystkie ważne obszary naszego bycia i życia, to zebranie w jednym tomie tylu tematów czyni go godnym polecenia do własnej biblioteczki.
Z recenzji prof. Dr hab. Zbigniewa Zaleskiego