"Książka autorstwa Davida A. Weintrauba to pozycja nieszablonowa na polskim rynku wydawniczym obszernie i przekrojowo prezentująca historię badań Marsa i poszukiwania na nim śladów i dowodów istnienia życia. W trakcie tej podróży przez niemal dwa stulecia poznajemy badaczy Czerwonej Planety, ich motywacje, osiągnięcia, a także popełniane przez nich błędy. Czytelnik znajdzie tu uzasadnienie dla pojawiających się na przestrzeni niemal dwóch wieków twierdzeń o odkryciu inteligentnego życia na Marsie, kanałów, roślinności, porostów czy też metanu, który w przekonaniu wielu dowodzi istnienia procesów biologicznych na Marsie. Jednocześnie dowiadujemy się jak te twierdzenia były weryfikowane i rewidowane na przestrzeni lat, doprowadzając nas w końcu o obecnego poziomu wiedzy.
„Mars” przypadnie do gustu jednocześnie miłośnikom astronomii na co dzień niezwiązanym ze światem nauki, jak i specjalistom pragnącym dowiedzieć się w jaki sposób doszliśmy do obecnego stanu wiedzy o Czerwonej Planecie. Chronologiczne przedstawienie kolejnych tez, badań i wniosków może być stanowczo wartościowe dla studentów, astronomii, geologii, planetologii, chcących korzystnie zgłębić tajniki cyklu badań naukowych.
Radosław Kosarzycki, „Puls Kosmosu”
………………
Książka mimo iż pisana w formie narracji, niezwykle rzetelnie oddaje stan najnowszych badań astronomicznych, odwołując się do oryginalnych prac naukowych. Gromadzi mnóstwo szczegółów, które składają się na pasjonującą opowieść o badaniach astronomicznych.
Prof. Dr hab. Inż. Grzegorz Karwasz, Zakład Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
………………
Czytając książkę, można wraz z autorem prześledzić chronologię powstawania i upadania teorii, dotyczących istnienia życia na Marsie, zwłaszcza od momentu, gdy okazało się, iż ma on prawie takie samo nachylenie swojej osi obrotu do płaszczyzny orbity, jak Ziemia i iż długość marsjańskiej doby mało różni się od naszej. Rozpaliło to wyobraźnię ówczesnych astronomów, a także ich następców. Z książki można dowiedzieć się, iż astronomowie to też ludzie ze swymi pragnieniami i słabościami, gdzie nieraz szansa na zapisanie się w historii brała górę nad rzeczywistością i realnymi możliwościami badacza.
Ariel Majcher, Klub Astronomiczny Almukantarat Polskie Towarzystwo wielbicieli Astronomii
………………
Zwrócenie uwagi na niebagatelną kulturotwórczą rolę Marsa, o której zapomina się często, to nieoczywista, a zasadnicza zaleta książki Weintrauba. Poza tym jest ona oczywiście szczególnie cenna z tradycyjnego puntu widzenia entuzjastów astronomii. Zaawansowanym przyniesie sporą liczba trudnych do zdobycia w inny sposób informacji źródłowych i bibliograficznych. Dla niezaawansowanych będzie przedstawieniem tego, co o Marsie wiedzą naukowcy dziś i jak do tego dochodzili poprzez wieki. Jednym i drugim książka Weintrauba, być może, wskaże drogę i stanowić będzie inspirację dla dalszych studiów, kto wie.
Prof. Tadeusz Wibig, Zakład Astrofizyki Wydziału Fizyki i Informatyki wykorzystywanej UŁ"