"Drugie uaktualnione wydanie publikacji poświęconej teoretycznym i funkcjonalnym podstawom leczenia ran przewlekłych.
Książka jest zgodna z oczekiwaniami kształcenia przed- i podyplomowego lekarzy i pielęgniarek, z uwzględnieniem interdyscyplinarnego ujęcia problematyki gojenia ran przewlekłych wg Światowej Unii Towarzystw Leczenia Ran, a także Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.
W książce przedstawiono aktualny stan wiedzy na temat procesu gojenia się ran przewlekłych, mikrobiologii rany przewlekłej, owrzodzeń o etiologii naczyniowej, w tym owrzodzeń żylnych, niedokrwiennych i innych ran przewlekłych, ran powstałych w przebiegu zespołu stopy cukrzycowej, oparzeń, ran nowotworowych i żywienia, bólu, profilaktyki i leczenia odleżyn, a także rehabilitacji chorych unieruchomionych. Omówiono w dodatku zagadnienia dotyczące przyczyny powstawania tego typu ran przewlekłych, czynniki ryzyka oraz szczegółowo przedstawiono proces gojenia się ran z uwzględnieniem najnowszych metod innowacyjnania ogólnego i miejscowego oraz zaleceń w tym zakresie.
Zespół autorów tej książki tworzą wysokiej klasy specjaliści, którzy odbyli liczne staże za granicą z zakresu chirurgii naczyniowej, leczenia ran przewlekłych, diagnostyki i procesu pielęgnowania chorych. Wielu spomiędzy autorów to praktycy, dydaktycy, a także osoby prowadzące nowatorskie badania w zakresie leczenia ran przewlekłych."