Mamy wreszcie niezwykłą biografę najwybitniejszego pisarza iberoamerykańskiego, twórcy, m.in. "Stu lat samotności", czy Miłości w czasach zarazy" czyli Gabriela Garcii Marqueza. Lata w spędzone w pisarskiej samotności wśród bliskich.
Wnikliwa biografia pisarza, która opiera się wyłącznie na wypowiedziach bliższych i dalszych członków rodziny, znajomych i przyjaciół, którzy znali Gabo jeszcze z dzieciństwa. Zapis beztroskich czasów spędzonych u dziadka i w jezuickiej szkole, w której Gabito był prymusem.
Biografia nie ciąży pomnikowym brązem ani nie jest pisana na klęczkach, ponieważ świadectwo bliskich jest szczere, naturalne w swojej wymowie i pozbawione patosu, do tego zaprawione szczyptą humoru niezliczonych anegdot z życia pisarza.
GGM wychowywał się w wyjątkowo kolorowym otoczeniu, co zaważyło na jego późniejszej karierze zwieńczonej literacką nagrodą Nobla za Sto lat samotności. Czytelnik jest w stanie prześledzić wszystkie okoliczności jakie miały miejsce przed napisaniem tej przełomowej powieści, i jak świat zareagował na nią po jej wydaniu.
Dzięki tej książce miłośnikowi prozy Gabriela Garcii Marqueza łatwiej jest zrozumieć genezę jego twórczości. I jej wydanie akurat przypadnie prawdopodobnie na pierwsze dni zdjęciowe do pierwszej adaptacji jego najsłynniejszej powieści