" Zakażenia za każdym razem towarzyszyły nowotworom i ich leczeniu. Pogłębiona wiedza na temat wzajemnej zależności: nowotwór – zakażenia jest konieczna dla terapeutycznego sukcesu w leczeniu złośliwych nowotworów.
Dlatego w książce oprócz przedstawienia drobnoustrojów patogennych odpowiedzialnych za szpitalne zakażenia w onkologii omówiono ponadto:
ergonomiczne zasady pobierania materiału do mikrobiologicznych badań i interpretacji wyników
stosowanie racjonalnej antybiotykoterapii,
stany nagłe związane z szeroko pojętą problematyką zakażeń u chorych na nowotwory,
organizację i zadania zespołu kontroli oraz prawne aspekty dotyczące chorych i medycznego personelu w związku za szpitalnymi zakażeniami
W publikacji uwzględniono także zagadnienia dotyczące profilaktyki, w tym, co do tej pory nie było omawiane w polskiej medycznej literaturze, osobny rozdział poświęcono powierzchniom o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, a solidnie roli miedzi. Może to stanowić wytyczną do wykorzystania tego metalu do pokrycia nim sprzętu stanowiącego wyposażenie szpitala, szczególnie w bloku operacyjnym.
Publikacja dostarczy użytecznych informacji uzupełniających wiedzę na temat optymalnego leczenia nowotworów z uwzględnieniem szeroko pojętej problematyki zakażeń w tym zakażeń szpitalnych lekarzom specjalistom jak i tym szkolącym się w dyscyplinach onkologicznych. Po książkę powinni także sięgnąć zarządzający szpitalami, gdyż treści w niej zawarte przyczynią się do poprawy jakości leczenia w onkologii w oparciu o dobre wskaźniki: ryzyko- korzyść i koszt-korzyść."