"Jest to tłumaczenie 30 wydania nalężącego do najlepszych na świecie i pionierskich podręczników biochemii dla studentów medycyny, farmacji, biologii i kierunków pokrewnych. W zwięzłej, dostępnej i atrakcyjnej formie przedstawiono w nim podstawy biochemii. Ogromnym atutem publikacji jest wspaniały materiał ilustracyjny. Na koniec każdej części zamieszczono pytania sprawdzające.
Obecne wydanie kontynuuje ideę szybkiego, zintegrowanego aktualizowania wiedzy, z wielkim naciskiem na związek podstaw biochemicznych z rozwojem chorób genetycznych, klinicznymi objawami zaburzeń i ich leczeniem. Zamieszczono świeże kolorowe ilustracje i tabele, a także opis licznych przykładów klinicznych, które stanowią jasne i całościowe podsumowanie najważniejszych zagadnień. Zrozumienie tych tematów jest kluczowe, by student mógł z powodzeniem kontynuować naukę na uczelni medycznej.
Poza zaktualizowaniem wiedzy w bieżącym wydaniu w obfitym stopniu zmieniono kolejność prezentowanych zagadnień. 58 rozdziałów podzielono na jedenaście części, a w poszczególnych rozdziałach szczególny nacisk położono na korelację informacji dotyczących biochemicznego podłoża chorób z praktyką kliniczną.
Tematyka publikacji:
Część I - posiada krótką historię biochemii oraz informacje dotyczące związków biochemii i medycyny, omówiono zagadnienia związane z wodą i pH i grupy białek o rożnych strukturach.
Część II - rozpoczyna się od rozdziału o hemoglobinie, a kolejne trzy rozdziały dotyczą kinetyki, mechanizmów działania i metabolicznej regulacji enzymów. W rozdziale „Bioinformatyka i biologia obliczeniowa” zwrócono uwagę na stale rosnącą rolę tych zagadnień w progresywnej biochemii, biologii i medycynie.
Część III - poruszono tematy z zakresu bioenergetyki oraz omówiono rolę fosforanów wysokoenergetycznych w magazynowaniu i przekazywaniu energii, reakcje oksydacji i redukcji zaangażowane w oksydację biologiczną i metaboliczne aspekty magazynowania energii w łańcuchu oddechowym i na drodze fosforylacji oksydacyjnej.
Część IV - dotyczy metabolizmu węglowodanów na drodze glikolizy, procesu kwasu cytrynowego, szlaku pentozofosforanowego, metabolizmu glikogenu, glukoneogenezy i kontroli poziomu glikemii we krwi.
Część V - omówiono naturę lipidów prostych i złożonych oraz zagadnienia związane z transportem i przechowywaniem tłuszczów, biosyntezą i degradacją kwasów tłuszczowych i bardziej złożonych lipidów, a także reakcje i metaboliczne regulacje występujące podczas syntezy i transportu cholesterolu w organizmie człowieka.
Część VI - przedstawiono zagadnienia dotyczące katabolizmu białek i aminokwasów, a także syntezy mocznika, kładąc szczególny nacisk na medyczne znaczenie zaburzeń tych przemian. Ostatni rozdział poświęcono biochemii porfiryn i barwników żółciowych.
Część VII - zaczyna się od wyjaśnienia struktury i funkcji nukleotydów oraz kwasów nukleinowych. W kolejnych rozdziałach szczegółowo omówiono problematykę replikacji i naprawy DNA, syntezy i modyfikacji RNA, a także syntezy białek i główne reguły rekombinacji DNA i regulacji ekspresji genów.
Część VIII - omówiono kwestie komunikacji wewnątrz- i zewnątrzkomórkowej. Dotyczą one struktury i funkcji błony komórkowej, podstaw molekularnych działania hormonów.
Część IX - uwzględniono takie zagadnienia, jak: procesy odżywiania, trawienia i wchłaniania, mikroelementy (w tym witaminy), wolne rodniki, przeciwutleniacze i glikoproteiny, a także metabolizm ksenobiotyków i biochemia kliniczna.
Część X - dotyczy w środkukomórkowego transportu białek i ich segregacji, macierzy zewnątrzkomórkowej, mięśni i cytoszkieletu, białek osoczowych i immunoglobulin oraz biochemii czerwonych i białych. Krwinek.
Część XI - poświęcona została procesom krzepnięcia oraz najważniejszym zagadnieniom z zakresu chorób nowotworowych i biochemii starzenia się.
Autorzy są znanymi i szanowanymi naukowcami. Pracownicy Katedr Biochemii i wieloletni wykładowcy."