proponujemy 3 trasy zwiedzania. Oczywiście krakowski Kazimierz (trasa 2), lecz także ślady żydowskie na terenie Starego Miasta i Stradomia (trasa 1). I trasa trzecia - po krakowskim getcie i obozie zagłady w Płaszowie."W Krakowie zachowało się wyjątkowo dużo zabytków związanych z historią i kulturą Żydów.
Najwięcej jest ich na krakowskim Kazimierzu, gdzie przetrwał oryginalny na światową skalę zespół urbanistyczny dawnego miasta żydowskiego. Istniało ono tam od końca XIV w. Aż po połowę XIX w.Najważniejszymi elementami tego zespołu są zabytkowe synagogi: Stara, Nowa (Remu), Wysoka, Poppera, Izaaka i Kupa oraz stary cmentarz przy synagodze Remu.
Oprócz nich zachowały się w Krakowie Także inne obiekty, znajdujące się poza obrębem tej historycznej dzielnicy.Należą do nich na przykład synagoga progresywna przy ulicy Miodowej, gmach zarządu Gminy Żydowskiej przy ulicy Skawińskiej, budynek dawnego szpitala żydowskiego przy tejże ulicy, a w dodatku sporo obiektów oświatowych, kulturalnych, dobroczynnych i sportowych wybudowanych przez krakowskich Żydów w przeróżnych punktach miasta.Pamiętając o tym, iż właśnie przy krakowskim Rynku istniały pierwotne siedziby żydowskie, zainicjujemy zwiedzanie miasta od tego centralnego miejsca.
Idąc stamtąd następnie ulicą Grodzką przez Stradom i Kazimierz na teren dawnego miasta żydowskiego, przemierzymy drogę, którą w końcu XV w. Przechodzili Żydzi krakowscy wygnani do Kazimierza, i którą w XIX stuleciu w odwrotnym kierunku odbywało wielu ich potomków będących już pełnoprawnymi obywatelami miasta."ze WstępuWersja hiszpańska.