„Musimy wyruszyć w drogę przy złej pogodzie, w chwili, gdy historia zdaje się sama wahać, jak obrać swój własny kurs. Siły, które dziś trzęsą światem, to zdaniem wielu populizm i nostalgia za powrotem do minionych horyzontów, przywilejów i wygód.
Trzeba będzie stawić im czoło i to bez zbędnej zwłoki, pomagając innym zrozumieć siły, które narodzą się w świecie jutra. Świecie, w którym mosty przydadzą się bardziej niż mury; świecie, który można budować na dialogu ludzi żyjących w najróżniejszych warunkach, wzbogacających się wzajemnie dzięki tej zamianie.” (fragment wstępu) Michel Camdessus – były dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego (1987–2000), honorowy gubernator Banque de France.
Po nominacji na Administrateur Civil we francuskiej służbie cywilnej dołączył do Ministerstwa Finansów w 1960 roku. Po służbie jako attaché ds. Finansów we francuskiej delegacji w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej w Brukseli w latach 1966–1968, powrócił do ministerstwa, a następnie został zastępcą dyrektora w 1974 roku, i dyrektorem w lutym 1982 roku.
W latach 1978–84 pełnił na dodatek funkcję przewodniczącego Klubu Paryskiego, a od grudnia 1982 roku do grudnia 1984 roku przewodniczącego Komitetu Walutowego Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. W listopadzie 1984 roku pozostał mianowany gubernatorem Banque de France.
Pełnił tę funkcję do czasu jego wyboru na dyrektora zarządzającego MFW w 1987 roku. Współprzewodniczący Grupy „Inicjatywa Palais-Royal” (raport: „Reforma Międzynarodowego Systemu Monetarnego: podejście oparte na współpracy w dwudziestym pierwszym wieku”, 2011).
Mianowany poprzez francuskiego prezydenta Sarkozy'ego na przewodniczącego grupy roboczej wysokiego szczebla ds. Reformy zasad francuskiej równowagi finansów publicznych (2010–2011). Mianowany specjalnym komisarzem do monitorowania praktyk francuskich banków w zakresie premii (2009–2011).
Członek Komisji ds. Afryki, której przewodniczy brytyjski premier Tony Blair (raport: „Nasz wspólny interes”, 2005). Przewodniczący światowego panelu ds. Finansowania infrastruktury wodnej (sprawozdanie: „Finansowanie wody dla wszelkich”, 2003).