Haftowana słowami osobista opowieść o intymnym świecie Krystyny Sienkiewicz z przedmową i poetyckimi komentarzami Agnieszki Osieckiej. Przystrojona fotografiami Krysinych gałganków i wnętrz. Pierwsza i chyba najbliższa sercu książka napisana przez aktorkę.
Osiecka we wstępie pisała tak: Matką tych obrazków jest stara ludowa makatka. Ojcem – samo życie. Przyjrzyjcie się więc uważnie tym kokardkom i supełkom: to nasze własne odbicia, uczynione z korali, nitek, guzików, szmatek, żartów i – zapewniam Was – z niejednej łzy.
Urządzając własny pomieszczenie lub nawet kącik w mieszkaniu rodziców, nie patrzcie na domy sąsiadów. Nie przeglądajcie żurnali. Nie zazdrośćcie. Rzućcie okiem na ściany swojego pokoju jak na białą kartkę, a potem dajcie głębokiego nura w głąb samych siebie i zdecydujcie: z czym, gdzie, wśród jakich zabawek i gratów, sprzętów i tkanin naprawdę chcielibyście żyć.
Urządzajcie swój kąt tak, jakbyście pisali wiersz. Urządzajcie go tak, aby znajomi, wchodząc, powiedzieli: „O, to cały Jurek! (Baśka, Franciszek, Teobald)". Oczywiście nie każdy z nas potrafi ozdobić swój dom własnym rękodziełem.
Może nauczymy się czegoś od Krystyny? Dziś?? Krystyna Sienkiewicz (1935-2017) – aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i kabaretowa. Ukończyła Akademię Sztuk ładnych w Warszawie, a przygodę ze sceną teatralną rozpoczęła od Studenckiego Teatru Satyryków.
Znana ze swoich kreacji w teatrach Ateneum, rozmaitości, Syrena czy Polskim. W 1958 roku zadebiutowała na wielkim ekranie. Stworzyła niezapomniane postacie m.in. W „Motodramie", „Rzeczpospolitej babskiej" i „Lekarstwie na miłość".
najmocniej kojarzona z występami kabaretowymi – w Kabarecie Starszych panów, w kabareciku Olgi Lipińskiej, gdzie z Barbarą Wrzesińską stworzyła niezapomniany duet Siostry Sisters, czy własnym programie „Śmiechoterapia".
W 1996 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Polskiej Estrady „Prometeusz", a w 2007 Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Skupiała się na pomocy potrzebującym, niechcianym zwierzętom i chorym dzieciom.