Po Zaburzeniach zachowania kotów powstała książka poruszająca problemy psów. Praca nad nią była o niemało bardziej złożona, ponieważ związek pomiędzy człowiekiem a psem po tysiącach lat koewolucji jest szerszy i bardziej ukształtowany w przypadku kotów.
Pies jako istota wybitnie społeczna nie może być postrzegany w oderwaniu od swego systemu rodzinnego i związku z człowiekiem. Powoduje to, iż praca w zakresie medycyny behawioralnej z psem i jego właścicielem jest o mnóstwo bardziej sprężysta, spora i kompleksowa, ponieważ ciągle spotykamy się z w pełni indywidualnymi związkami człowiek-pies. Ten ścisły społeczny związek między człowiekiem a psem prowadzi do intensywniejszego wzajemnego oddziaływania, które oczywiście należy wziąć pod uwagę przy diagnostyce i leczeniu.
też w tym podręczniku pozostajemy wierni modelowi medycyny behawioralnej – terapia zaburzeń psychicznych u psa jest podstawową domeną medycyny weterynaryjnej, ponieważ zdrowie fizyczne i psychiczne są nieodłącznie ze sobą związane.
Obok tego ustrukturyzowanego modelu diagnostyki i terapii chcemy jednak też zwrócić uwagę na dwa najszczególniejsze części w pracy behawioralnej: empatię i kreatywność!
Z Przedmowy do wydania oryginalnego
W niniejsze książce dzięki klarownej formie i użytecznemu ujęciu Czytelnik będzie mógł błyskawicznie znaleźć wskazówki diagnostyczne, trafne narzędzia terapeutyczne, metody alternatywne, suplementy diety i leki i, co niezwykle ważne dla powodzenia leczenia, sposoby motywowania opiekuna psa.
Z Przedmowy do wydania polskiego