Monografia dr Renaty Diaz-Szmidt to pierwsza krytyczna rozprawa o literaturze gwinejskiej, w Polsce słabo dotychczas zbadanej. Moim zdaniem, to szczególnie precyzyjne studium jest nie tylko nowatorskie w zakresie badań nad piśmiennictwem Gwinei Równikowej, ale także wyjątkowe na tle dotychczasowych opracowań problematyki tożsamości afrykańskiej, jakie ukazały się w Polsce. Ta fascynująca książka, oparta na imponującej bazie źródłowej (blisko 700 pozycji!), prezentuje wyjątkowo wysoki poziom merytoryczny, pomiędzy innymi dzięki wykorzystaniu narzędzi interdyscyplinarnych, a także erudycji autorki jej nadzwyczajnej znajomości teorii socjologicznych, antropologicznych, a choćby politologicznych. Błyskotliwe przekłady natomiast świadczą o jej talencie translatorskim. Dr Renata Daz-Szmidt dowiodła, iż dorobek pisarzy gwinejskich jest nie tylko źródłem badawczym dla teoretyków literatury, lecz także ważnym przekaźnikiem treści kultury, a także inspiratorem w procesie narodowotwórczym.
Książka dr Renaty Daz-Szmidt to także rzecz o tragicznych losach Gwinejczyków, którzy spod jarzma kolonizacji trafili wprost w objęcia rodzimego autorytaryzmu. To też opowieść o dramacie tych, którzy musieli opuścić swój kraj, o poczuciu wyobcowania i braku akceptacji. Monografia pojawia się zatem w szczególnym momencie toczących się dyskusji i sporów wokół zjawiska uchodźstwa i emigracji. Nierzadko demonstruje się w nich stereotypowy i zafałszowany obraz obcych. Tym wszystkim, którzy nie mogą oprzeć się pokusie, by wykorzystywać go do realizacji swoich doraźnych celów politycznych, gorąco polecam tę książkę. Zmusza ona bowiem do zastanowienia.
dr hab. Ewa Siwierska
Tytuł Gdzie jesteś, Gwineo? Autor Renata Diaz-Schmidt Wydawnictwo ASPRA EAN 9788375457896 ISBN 9788375457896 Kategoria Literatura, Literaturoznawstwo ilość stron 362 Format 240x170 mm Rok wydania 2017 Oprawa broszurowa