Oto pierwsze polskie wydanie tomu esejów jednego z najwybitniejszych i najistotniej kultowych intelektualistów XX wieku, ponadto z naszych stron środkowej Europy, bo urodzonego w Pradze. Vilm Flusser (19201991), filozof mediów i ich prorok, który przewidział niektóre dzisiejsze instytucje medialne, wyemigrował z Czechosłowacji po zajęciu jej poprzez nazistowskie Niemcy (był pochodzenia żydowskiego) i na koniec znalazł się w Brazylii.
W latach siedemdziesiątych XX wieku wrócił do Europy. Pisał w pięciu językach na całe spektrum tematów od sztuki po technikę. Jego zainteresowania skupiały się jednak wokół produkowanej przezeń nowej dyscypliny, którą nazywał komunikologią.
W Polsce znany jest tylko z obszernego eseju Ku filozofii fotografii (Wydawnictwo Aletheia, Warszawa 2015). Niniejszy wybór (tekstów pisanych po angielsku) stanowi po części premierę światową, jako iż niektóre z ponad dwudziestu zamieszczonych w nim esejów nie były jeszcze nigdzie publikowane.
Są to prace z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, skupione wokół problematyki pisma i obrazu. Autor dostrzega, iż kultura pisma doświadcza kryzysu w konfrontacji z kulturą obrazu (film, telewizja), bo pismo, z natury linearne, a więc jednowymiarowe, niejako przegrywa z dwuwymiarowym obrazem.
Nie ma jednak na myśli tak potępianej dziś kultury obrazkowej, ale obraz jako nową, pozytywną możliwość komunikacyjną. Flusser, przedwcześnie zmarły po wypadku samochodowym, zdążył nam dużo powiedzieć o naszych czasach.
Tytuł Kultura pisma Autor Flusser Vilm Wydawnictwo Aletheia EAN 9788365680419 ISBN 9788365680419 Kategoria Literatura, Filozofia ilość stron 406 Format 14,5x20,5 cm Rok wydania 2018 Oprawa broszurowa