Przekazujemy czytelnikom podręcznik wybitnego pedagoga - dydaktyka, komparatysty i badacza dziejów oświaty, członka rzeczywistego Polskiej Akademii Nauk PAN profesora Czesława Kupisiewicza. W dobie płynnej ponowoczesności wydawałoby się, że nie ma już miejsca na klasykę, tradycję, na tę wiedzę, która trwała poprzez wieki, służąc wielu pokoleniom przygotowującym się do jednego z najpiękniejszych zawodów ludzkości, ja kim jest szeroko pojmowane nauczycielstwo.
Humaniści, a zwłaszcza pedagodzy, szukając współczesnych ujęć modeli kształcenia i wychowania, odmiennego klimatu czy jakiegoś szczególnego sposobu podejścia do dziecka, jego rodziców czy nauczycieli, zdają sobie sprawę z konieczności zachowania tych idei i rozwiązań poręcznych, które są ponadczasowe, aktualne, niezmienne w swojej istocie.
„Dydaktyka” Czesława Kupisiewicza, która ukazuje wiedzę kreującą otwartość sytuacji i procesów uczenia się, a więc kreujejącą miejsce w naszej przestrzeni dla drugiego człowieka. Jest to zarazem swoistego rodzaju gest zaproszenia do uczenia się, który pokazuje, że autorowi zależy na otwarciu przed uczącymi się własnego serca, umysłu i woli, żeby mieli oni szansę do konać introcepcji wartości Dobra, Prawdy i atrakcyjna, bogactwa mądrości, cennych doświadczeń i wzruszeń.
Dydaktyka jest nauką humanistyczno-społeczną. W tej też konwencji napisany został ten podręcznik. Tymczasem przełomowe wręcz zdobycze nauki, techniki i technice, zwłaszcza w zakresie elektroniki, sprawiają, iż do dydaktyki coraz szybciej i w coraz szerszym zakresie zaczynają przenikać niektóre z tych zdobyczy, podobnie jak do medycyny i innych nauk.
Wskutek tego istotnym zmianom już podlegają i nadal będą podlegać niemal wszystkie z opisywanych w tym podręczniku komponentów dydaktyki, poczynając od celów nauczania, uczenia i uczenia się, poprzez kryteria doboru treści kształcenia do programów szkolnych i akademickich, a kończąc – najsilniej – na metodach, formach organizacyjnych i środkach dydaktycznych.
Wspomniane zmiany zostały zaznaczone w tym podręczniku – na ogół, gdy chodzi o ich warianty i kierunki – lecz nie na tyle, żeby ten istotny problem można było uznać za wyczerpany. Byłoby to zresztą mało realne ze względu na liczba i dynamikę owych zmian.
Jeśli chodzi o strukturę i treść niniejszego podręcznika, to zachowuję ujęcie eksponowane już w jego poprzednich wydaniach. Jego wyznacznikami są poszczególne komponenty przedmiotu dydaktyki, poczynając od celów i treści nauczania – uczenia się, a kończąc na zasadach, metodach, formach organizacyjnych i środkach służących realizacji tego cyklu.
Silniej jednak niż w poprzednich wydaniach eksponuję historyczne uwarunkowania omawianych zagadnień i zmiany wynikające z postępu badań w zakresie dydaktyki oraz osiągnięć elektroniki. Odnosi się to przede wszystkim do trzech dużych systemów dydaktycznych, jakie powstały w drugiej połowie XIX i w XX wieku, to znaczy klasycznego, progresywistycznego i współczesnego, a także do koncepcji e-learningu, która pojawiła się na przełomie wieków XX i XXI, czyli w naszych już czasach.
Dzięki wspomnianym badaniom i osiągnięciom dydaktyka nie koncentruje się już wyłącznie na kształceniu wykonywanym w szkole i poprzez szkołę,rozszerza swoje zainteresowania na pozaszkolne czynności kształceniowe, w tym na wspomniane wyżej nauczanie – uczenie się z udziałem środków elektronicznych.
Podręcznik Czesława Kupisiewicza jest o ty le unikatowy, iż jego aktualizacji dokonał on sam, posiadając świadomość przemian, do jakich dochodzi w ponowoczesnym i zglobalizowanym świecie, i podejmując decyzję o niewprowadzaniu nas w tajniki tego, co znacznie wykracza po za wspomnianą klasykę.
Tytuł Dydaktyka podręcznik akademicki Autor Czesław Kupisiewicz Wydawnictwo Impuls EAN 9788375879223 ISBN 9788375879056 Kategoria Książki\Logopedia,Pedagogika,Dydaktyka ilość stron 358 Format 14.5x21x1.8 cm Rok wydania 2012 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.474 kg