Kompleksowy przegląd teoretycznych i ergonomicznych aspektów diagnostyki dzieci z ASD Złożone i wieloaspektowe zagadnienie, jakim jest diagnostyka zaburzeń ze spektrum autyzmu, po raz pierwszy doczekało się pełnego opisu zawartego w jednej publikacji.
Redaktorom udało się zaprosić do współpracy 28 wybitnych specjalistów – zarówno badaczy i naukowców, jak i doświadczonych klinicystów – dzięki czemu powstała książka, która stanowi pomost między teorią a praktyką kliniczną.
Obok opisów trafnych i rzetelnych metod oceny tej złożonej, skomplikowanej do zrozumienia grupy zaburzeń, autorzy uwzględnili liczne współwystępujące przypadłości i problemy, które posiadają osoby z ASD.
Twórcy tomu wychodząc od perspektywy historycznej, typologii i skali oceny zaburzeń, omawiają kolejne aspekty ASD: kwestie związane z wiekiem, z zachowaniami społecznymi, komunikacją i językiem, funkcjonowaniem intelektualnym, neuropsychologią oraz współtowarzyszącymi zaburzeniami.
Podłoże teoretyczne uzupełniają o model produktywnego użycia informacji diagnostycznych do opracowania i wdrożenia terapii, a także przegląd najlepszych praktyk i niełatwych przypadków w diagnozie ASD. Diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzm jest kompleksowym podręcznikiem i wyśmienitym punktem wyjścia dla studentów kierunków związanych ze zdrowiem i edukacją dzieci.
Klinicystom pomoże z kolei uzupełnić, pogłębić i usystematyzować wiedzę z tej dziedziny. Powinni po nią sięgnąć także psycholodzy i pedagodzy szkolni, a także rodzice i opiekunowie dzieci z ASD. „Jest tu niemal wszystko, co trzeba wiedzieć na temat diagnozy autyzmu, uporządkowane w jednym wielkim zbiorze.
Autyzm jest niezmiernie złożonym zaburzeniem i badacze zmagają się z wieloma problemami dotyczącymi jego kwantyfikacji, klasyfikacji i zrozumienia. Redaktorzy zebrali imponujące grono autorów, którzy opisują, jak przeprowadzić badania diagnostyczne, a także odnoszą się do bieżących problemów i sporów”.
– Laura Schreibman, PhD, profesor psychologii, Uniwersytet Kalifornijski, San Diego „Bogate źródło dla naukowców i klinicystów zajmujących się diagnostyką osób z ASD. Napisana w erudycyjny,dostępny sposób, książka ta uwydatnia jednostkowość i człowieczeństwo dzieci z autyzmem i przedstawia najnowocześniejsze strategie oceny rozmaitych wymiarów ich funkcjonowania.
Pozwala lepiej zrozumieć te złożone i zagadkowe zaburzenia i byłaby nadzwyczajnym uzupełnieniem kursów poświęconych zaburzeniom rozwojowym”. – Alice S. Carter, PhD, Wydział Psychologii, Uniwersytet Massachusetts, Boston „To nieszablonowe źródło posiada kompleksowy przegląd teoretycznych i praktycznych aspektów diagnostyki dzieci z ASD.
Listę redaktorów i autorów czyta się jak wykaz wybitnych i wpływowych osób w badaniach nad autyzmem. Książka ta będzie nieocenionym źródłem dla studentów i stażystów w dziedzinie psychologii, psychiatrii, logopedii i pedagogiki.
Będzie ona ponadto służyć jako doskonały informator dla doświadczonych badaczy i praktyków”. – Tony Charman, PhD, profesor w dziedzinie zaburzeń neurorozwojowych, Instytut Zdrowia Dziecka przy University College London, Londyn TOM posiada zarys historyczny i epidemiologia ASD Skale diagnostyczne Typologia zaburzeń Wiek a zaburzenia Zachowania społeczne i komunikacja Funkcjonowanie intelektualne i neuropsychologia Współwystępujące zaburzenia zastosowanie wiedzy w praktyce terapeutycznej Diagnoza uczniów najkorzystniejsze praktyki nieprzystępne przypadki Tytuł Diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu Autor Opracowanie Zbiorowe Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego EAN 9788323343004 ISBN 9788323343004 Kategoria Akademicka\Akademicka-fachowa ilość stron 464 Rok wydania 2017 Oprawa Miękka Wydanie 1