mało było w XX wieku dzieł o literaturze porównywalnych z tym dokonaniem szwajcarskiego badacza Waltera Muschga (1898–1965). Pomnikowe "Tragiczne dzieje literatury" ukazały się na przełomie lat 40.
i 50. Ubiegłego stulecia i stanowią do dziś obowiązkową lekturę dla wszelkich, którzy chcą się zbliżyć do ducha europejskiej literatury. Dzieło Muschga nie ma charakteru podręcznika dla literaturoznawcy,mieści niezwykle świeże, odkrywcze, niekonwencjonalne spojrzenie na jej historię.
przy pomocy swojej archetypicznej klasyfikacji – pisarz jako prorok, jasnowidz, pieśniarz, kuglarz itd. – inaczej, niekiedy prowokacyjnie, porządkuje przestrzeń historii literatury. Wywodząc pisarstwo z tradycji szamańskiej i magicznej, stawia w centrum idealnego twórcę jako postać „w cierniowej koronie".
Dla Muschga nie tyle cierpienie jest źródłem literatury, ile nieuchronna tragiczność samego pisania. Ten pogląd zilustrowany ogromnym materiałem nieprzeciętnego erudyty każe czytelnikowi na nowo przemyśleć swój obraz natury i dziejów twórczości literackiej.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.