Zapewne nikt nawet nie podejrzewał, że XIX-wieczna Bydgoszcz, minimalne miasto, będzie kiedyś nazywane,,Klein Berlin” (mały Berlin), a już w pierwszej połowie XX wieku jego dwie mieszkanki Nora Gregor i Pola Negri (symbol seksu) zrobią wielką karierę w Hollywood.
Bydgoszcz miaĹ‚a w koĹ„cu duże szczęście do wybitnych ludzi. W Rzeźni Miejskiej pracowaĹ‚ półźniejszy sĹ‚awny pisarz Jerome David Salinger, autor kultowego BuszujÄ…cego w zboĹĽu. A to dopiero kilka sekretółw ze skarbnicy tajemnic tego miasta.
W okresie miÄ™dzywojennym Bydgoszcz byĹ‚a jednym z najwaĹĽniejszych oĹ›rodkółw polskiego wywiadu. To tutaj dziaĹ‚aĹ‚ sĹ‚ynny major Jan Ĺ»ychoĹ„ i urodziĹ‚ siÄ™ Marian Rejewski, sĹ‚awny matematyk i kryptolog, któłry w 1932 roku zĹ‚amaĹ‚ szyfr Enigmy, najwaĹĽniejszej maszyny szyfrujÄ…cej uĹĽywanej poprzez Niemcółw.
W zakonspirowanym mieszkaniu w Bydgoszczy poprzez kilka miesiÄ™cy pisaĹ‚ HistoriÄ™ Komunistycznej Partii Polski w Ĺ›wietle faktółw i dokumentółw najwiÄ™kszy agent II Rzeczypospolitej, czĹ‚owiek o wielu twarzach i nazwiskach Jółzef MóĽtzenmacher.
Te i niemało innych zaskakujÄ…cych historii, m.in. O klÄ…twie bydgoskich karmelitółw i tajemniczych tunelach pod Wzgółrzem WolnoĹ›ci moĹĽna odkryć w ksiÄ…ĹĽce Krzysztofa Halickiego.