Zagadnienie finansowania Kościołów i innych związków wyznaniowych działających w Polsce jest przedmiotem zainteresowania nie tylko naukowców zajmujących się prawem finansowym, konstytucyjnym i wyznaniowym, ale także osób niezwiązanych bezpośrednio z tym obszarem prawa.
Dlatego też, mając na względzie szczególną rolę i znaczenie Kościołów i innych związków wyznaniowych, a także potrzebę zmiany niektórych zasad ich finansowania, prezentowania monografia, wykraczając poza ramy akademickiego dyskursu, staje się głosem specjalistów prawa wyznaniowego w dyskutowanej na forum publicznym problematyce.
Autorzy monografii, wywodzący się z zróżnicowanych ośrodków naukowych w Polsce, podjęli bowiem nad wyraz aktualne i pokaźne prawnie, politycznie i społecznie zagadnienia dotyczące finansowania Kościołów i innych związków wyznaniowych i ich działalności.
„Publikacja ta jest interesująca jednocześnie ze względu na znaczny, teoretyczny aspekt tematyki, jak i funkcjonalną aktualność podejmowanych zagadnień. Szeroko reprezentowane spektrum Autorów o cenionej renomie daje rękojmię pogłębionej analizy kwestii będących ważnym fragmentem toczącej się aktualnie w Polsce dyskusji.
Dotyka ona reformy jednego z newralgicznych obszarów relacji między państwem a wspólnotami religijnymi. Dodatkowy atut opracowania stanowią refleksje dotyczące innych niż polski porządków prawnych.” ks.
dr hab. Tadeusz Stanisławski, KUL „Książka pod redakcją Pawła Sobczyka i Krzysztofa Warchałowskiego jest pierwszą tak poważną, obszerną i wielowątkową publikacją kompletnie poświęconą tematyce finansowania Kościołów i innych związków wyznaniowych.
Już sam ten fakt przekonuje o zasadności jej opublikowania. Temat tej wieloautorskiej monografii (którą tworzą najistotniej znani i uznani specjaliści z prawa wyznaniowego) jest po pierwsze, nieprzeciętnie znaczny dla ogólnego modelu stosunku państwa do Kościoła, po drugie, budzący emocje i różnego rodzaju kontrowersje, po trzecie zaś, dotykający praktyki relacji państwowo-kościelnych, co sprawia, że książka trafia w sedno dyskusji o stosunku państwa do organizacji religijnych i przyjętego sposobu finansowania tych ostatnich.” prof.
UW, dr hab. Jarosław Szymanek