Na kartach książki, będącej interesującym raportem z badań słabo reprezentowanego w dotychczasowej polskiej literaturze zagadnienia, Autorzy starali się odpowiedzieć na dużo pytań nurtujących nie tylko specjalistów, m.in.: Dlaczego samorządy podejmują decyzję o podjęciu współpracy albo jej zaniechaniu$5941 Jakie trudności się pojawiają, kiedy próba kooperacji zostaje podjęta$5942 Dlaczego zdarza się, że podejmowane wspólnie wysiłki kończą się fiaskiem$5943 Jakie czynniki warunkują powodzenie współpracy i jak przebiega jej rozwój$5944 Czy sytuacja zmieniała się w ostatnich latach i czego w związku z tym możemy się spodziewać w nieodległej przyszłości$5945 Autorzy są badaczami z Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Paweł Swianiewicz - profesor nauk ekonomicznych, kierownik projektu. Od prawie 30 lat zajmuje się badaniem samorządów lokalnych w Polsce i badaniami porównawczymi systemów samorządowych w Europie.
W kręgu jego zainteresowań znajdują się m.in. Procesy decentralizacji, polityka lokalna i organizacja terytorialna kraju. W latach 2005-2010 był przewodniczącym zarządu European Urban Research Association.
Adam Gendźwiłł - doktor socjologii, adiunkt. Specjalizuje się w badaniach demokracji lokalnej, polityki samorządowej, partii politycznych i systemów wyborczych oraz w metodologii badań społecznych.
Ekspert Fundacji Batorego, stypendysta Fulbrighta i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Joanna Krukowska - doktor nauk o Ziemi, magister gospodarki przestrzennej, adiunkt. Zajmuje się badaniem polityk rozwoju lokalnego i regionalnego prowadzonych przez samorządy.
W szczególności interesuje ją rola wsparcia tego procesu przez instytucje Unii Europejskiej. W latach 2010-2011 pracowała w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Marta Lackowska - doktor habilitowana nauk o Ziemi, adiunkt.
W kręgu jej zainteresowań znajdują się m.in.: zarządzanie metropolitalne, współpraca międzygminna, europeizacja i internacjonalizacja miast oraz teorie zarządzania. W latach 2008-2010 pracowała w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu technologicznego w Darmstadt.
Od 2016 roku zasiada w zarządzie European Urban Research Association. Aleksandra Picej - magister gospodarki przestrzennej, doktorantka. Interesują ją relacje między jednostkami samorządu terytorialnego, a w szczególności współpraca międzygminna i jej uwarunkowania i efekty.