Po raz pierwszy pokazujemy polskiemu odbiorcy dzieło, w którym Józef Życiński przedstawia summę swych wieloletnich badań na gruncie filozofii nauki. W erudycyjnym i usystematyzowanym wywodzie Życiński prezentuje ukryte mechanizmy rządzące ewolucją nauki od jej początków aż po czasy nam współczesne.
Józef Życiński skupił swoją uwagę na jednej rewolucji, i to nie rewolucji przebiegającej w nauce, ale rewolucji, jaka dokonała się w poglądach na naukę, czyli na rewolucji metanaukowej. Została ona wywołana przez dwie znaczne rewolucje naukowe uwieńczone (ale nie zakończone) powstaniem teorii względności i mechaniki kwantowej. Jeszcze raz okazało się, iż nauka jest „częścią obszerniejszej całości". To, co się dzieje w nauce, ma oddźwięk – niekiedy nad wyraz daleko idący – w szeroko rozumianej przestrzeni kultury; szeroko rozumianej, bo obejmującej spore obszary życia współczesności. (…) Życiński za każdym razem głęboko przeżywał piękno naukowej przygody – piękno i składnik transcendencji: „Mimo niedoskonałości i braków prawdziwa nauka ma swoje piękno, które ujawnia się w przeobrażeniu tajemnicy w informację". Samo to przeobrażenie jest piękne i nieodgadnione.
[Ze Wstępu Michała Hellera]
Józef Życiński (1948-2011) filozof, teolog, biskup rzymskokatolicki, metropolita lubelski. Autor ponad 50 książek i setek artykułów z zakresu filozofii nauki, filozofii przyrody, kosmologii, teorii ewolucji i teologii i tekstów publicystycznych.Doktor honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Uniwersytetu Jagiellońskiego, pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Nakładem Copernicus Center Press ukazała się książka Józefa Życińskiego Świat matematyki i jej materialnych cieni.
Tytuł Struktura rewolucji metanaukowej Autor Józef Życiński Wydawnictwo Copernicus Center Press EAN 9788378860112 ISBN 9788378860112 Kategoria Nauki humanistyczne\Filozofia ilość stron 376 Format 13.5x20.5x3.2 cm Rok wydania 2014 Oprawa Twarda Wydanie 1 Waga 0.51 kg