Podstawy systemów operacyjnych to dziesiąte, najnowsze wydanie najkorzystniejszego na świecie podręcznika o systemach operacyjnych, stosowanego powszechnie na uczelniach wyższych w Polsce. Posiada on transparentny opis zasad leżących u podstaw systemów operacyjnych.
Jest asygnowany dla studentów informatyki na wszelkich uczelniach wyższych zaznajomionych z podstawowymi strukturami danych, budową komputerów oraz z językiem wysokiego poziomu, takim jak C albo Java.
Książka mieści dużo przykładów odnoszących się do najpopularniejszych i najbardziej prekursorskich systemów operacyjnych takich jak Linux, Microsoft Windows, Apple macOS, Android, a także iOS. Nowości w Wydaniu X: Więcej miejsca poświęcono systemom wielordzeniowym, programowaniu równoległemu, systemom przenośnym (w tym iOS i Android), pamięci, zabezpieczeniom.
Zaktualizowany rozdział dotyczący systemu Linux. Nowe rozdziały dotyczące systemów plików i Windows 10. Niemało nowych ćwiczeń, problemów i projektów programistycznych. Dodatkowe materiały na różne wersje systemu UNIX (Solaris, BSD i Mac OS X).
Książka została wydana w dwóch tomach, żeby ułatwić Czytelnikom korzystanie z niej. W Tomie II zostały omówione następujące zagadnienia: Mechanizmy niezbędne do zapewniania bezpieczeństwa i ochrony systemów komputerowych Maszyny wirtualne i sieci i systemy rozproszone Przykłady dwóch prawdziwych systemów operacyjnych Linuxa i Windows 10 Nieużywane systemy operacyjne, które wywarły obszerny wpływ na rozwój dziedziny, szczegółowe ujęcie trzech starszych systemów operacyjnych: Windows 7, BSD i Mach.