Dosłowne tłumaczenie sanskryckiego słowa „mudra” oznacza „to, co przynosi radość”. Już Budda doceniał znaczenie pozytywnego uwarunkowania emocjonalnego. Mówił, iż gdy człowiek dozna „czterech niezmierzonych uczuć”, to uda mu się wyrosnąć ponad granice własnej jaźni i dopiero wtedy doświadczy prawdziwego szczęścia.W praktyce różne pozycje, gesty, układy palców, czy ćwiczenia oddechowe mogą stać się mudrami, pod warunkiem, że ćwiczyć się je będzie z odpowiednim nastawieniem psychicznym.
Dopiero nastawienie wewnętrzne, intensywność i świadomość wykonywania czynią z gestu mudrę.Mudra jest zaawansowaną techniką hatha jogi, która przez celowe sterowanie energią życiową prowadzi do jej harmonijnego przepływu i pobudzenia w nas kosmicznej energii i odprowadzania jej na wyższy poziom.
Aby mudra mogła działać, konieczne jest wprawienie się w stan medytacji, w którym milkną rozpraszające myśli. Wówczas będziemy dysponować przestrzenią,doświadczyć własnej jaźni i oddziaływania mudry.funkcjonalne ćwiczenia przedstawione w tej książce pochodzą z dwóch źródeł.
Rozdziały Mudry w jodze, Dalsze mudry jogi i Mudry i mantry do medytacji i skupienia wewnętrznego przedstawiają rozmaite ćwiczenia wywodzące się z jogi, które można dopasowywać w indywidualne zestawiane programy ćwiczeń.
realizowanie innowacyjnych technik i asan jogi powinno odbywać się pod okiem doświadczonego nauczyciela, ponieważ ćwiczenia te wymagają niezwykle precyzyjnego wykonania.podczas ćwiczeń obowiązuje kilka znaczących reguł: traktujemy nasze ciało z miłością i nie przeciążamy go, ćwiczymy jednak konsekwentnie i regularnie.
Nigdy nie ćwiczymy z pełnym żołądkiem ponieważ utrudnia to koncentrację. Ćwiczymy całym sobą, szczególną uwagę zwracając na fakt, iż etyczne zachowanie się w sposób stanowczy wpływa na stan psychofizyczny.Druga część ćwiczeń to zestawienie mudr wywodzących się z rytualnych tańców hinduskich.
Do tych pozycji dołączono krótkie afirmacje – skojarzenia, których uzmysławianie sobie i zintegrowanie z wykonywaną mudrą oddziałują jednocześnie na poziomie psychofizycznym, jak i duchowym.w trakcie wykonywania wszystkich mudr wymagających zetknięcia ze sobą palców należy zwrócić uwagę, by palce stykały się ze sobą lekko, samymi opuszkami.