Monografia więzienia NKWD w Toszku w powiecie gliwickim. Więzienie działało od maja do listopada 1945 r. Przetrzymywano w nim ok. 5 tys. Osób, zwykle mieszkańców Saksonii, Brandenburgii, Dolnego i Górnego Śląska, zatrzymanych w ramach akcji tzw.
oczyszczania tyłów. Część osadzonych przywieziono do Toszka z więzienia NKWD w Budziszynie (Bautzen). Zakład mieścił się w budynkach szpitala psychiatrycznego, w którym wcześniej Niemcy przetrzymywali internowanych cywilów z wielkiej Brytanii i Francji a później jeńców wojennych, m.in.
sowieckich. Brutalne metody wykorzystywane przez NKWD i fatalne warunki bytowe sprawiły, iż zmarło ok. 3 tys. Osadzonych, których pochowano w mogiłach masowych na obrzeżach Toszka. Książka posiada ustalenia poczynione w oparciu o kwerendy w zasobie IPN, polskich archiwów państwowych, dokumentacji niemieckiej, a także Państwowego Archiwum Federacji Rosyjskiej w Moskwie.
Monografię więzienia uzupełnia bogaty wybór relacji i zeznań świadków i byłych osadzonych oraz dokumentów. Tytuł Tiurma NKWD nr 2 Tost. Sowieckie więzienie w Toszku w 1945 roku Autor Sebastian Rosenbaum,Bogusław Tracz,Dariusz Węgrzyn Wydawnictwo IPN EAN 9788382293593 ISBN 9788382293593 Kategoria Historia\Historia Powszechna ilość stron 304 Rok wydania 2022 Oprawa Miękka Wydanie 1