Rutyna wkrada się nie tylko do naszej codzienności,na dodatek do tych chwil, które powinny być nieszablonowe do naszego świętowania. Te same czynności, przygotowania, rytuały Są ważne, bo budują ciągłość pomiędzy pokoleniami, dają poczucie bezpieczeństwa, stałości. Ale usypiają również naszą wrażliwość na to co niezwykłe, nieprzewidywalne, cudowne a przecież właśnie takie wydarzenia świętujemy w trakcie tych uroczystości.
Autorka odkrywa przed nami tajniki 12 świąt obchodzonych w Polsce religijnych i narodowych. To pozwala przeżywać te unikatowe chwile bardziej świadomie i uważnie.
"Niech te święta nie będą magiczne" to życzenia, które mają związek nie tylko z komercjalizacją świąt (o której napisano już niemało), lecz też z naszym nadmiernym przywiązaniem do rytuałów, obrzędów, zwyczajów Gdzieś głęboko wpisane jest w nas przekonanie, że bez dopełnienia takich czy innych czynności, święta będą nieważne. Dotyczy to nie tylko świąt Bożego Narodzenia, lecz jak przekonuje Autorka większości świąt obchodzonych w Polsce, zarówno tych o charakterze religijnym, jak i narodowym.
W obchodach świąt w Polsce widać wyraźnie wzajemne oddziaływanie i przenikanie się aspektów słowiańskich, przedchrześcijańskich z chrześcijańskimi i świeckich, państwowych z religijnymi. Wytworzyły się wyjątkowe zależności o charakterze narodowo-chrześcijańskim, które w trudnych czasach pozwoliły ocalić własną tożsamość, ale też wpłynęły na powstanie pewnej nieufności wobec tego, co inne.
Autorka wybrała dwanaście świąt obchodzonych w Polsce i oddziela kolejne warstwy kulturowe, obyczajowe, społeczne, historyczne, które się przez wieki nakładały. Wszystko po to, żeby dotrzeć do ich esencji; pokazać, co jest w nich istotą, a co tylko nadbudową i dać nam szansę na przeżywanie ich głębiej niż kiedykolwiek.
(Rh)
Pozycja warta polecenia.