Rano dnia 13 VIII na odcinku 46. P.p. Rozpoczęła atak 21. Dywizja sowiecka, która, nie uprzedzając o tym oddziałów 27. Dywizji, natarła na odcinku od Mokrego do Kraszewa. Pod naciskiem nieprzyjaciela placówki 46.
p.p. Cofnęły się, przy czym przeciwnik wdarł się przez most pod Zawadami na pozycję II batalionu 46. P.p., a także na pozycję głównego oporu I batalionu 46. P.p. Naprzeciw Kraszewa. Wykonując poprzednie instrukcje, które żądały bezwzględnie utrzymania linii czuwania, dowódca pułku rozkazał odebranie ich z powrotem.
Te niepokaźne starcia, które trwały od rana, przeobraziły się przed południem w obszerniejsze walki, zwłaszcza przy odbieraniu pozycji naprzeciw Zawad. Padło kilku zabitych i kilkunastu rannych i ostatecznie nieprzyjaciela wyrzucono, lecz linii placówek kompletnie nie odebrano.
Tak zakończyło się pierwsze natarcie 21. Dywizji sowieckiej. Wtoku tych działań odczuto w 46. Pułku przykry zawód: przed bojem zapowiedziano w rozkazach, że artyleria jest silna i rozwinie konkretny ogień, a tymczasem okazało się, iż nieprzyjaciel więcej strzelał, aniżeli nasza artyleria.
Podobnie było na odcinku 48. P.p.... Bolesław Andrzej Waligóra (ur. 9.09.1898 w Krakowie, zm. 1.11.1940 w Londynie) - major piechoty Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari. Jako żołnierz Związku Strzeleckiego, Legionów Polskich i Wojska Polskiego brał udział w walkach w Karpatach, na Wołyniu, w odsieczy Lwowa, a także wojnie polsko-bolszewickiej.
Był referentem Wojskowego Biura Historycznego, kustoszem a następnie szefem Archiwum Wojskowego i kierownikiem Archiwum Sztabu Naczelnego Wodza. Uznawany za pioniera polskiej archiwistyki wojskowej. Jest patronem Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie.
Autor wielu książek o tematyce wojskowej. Prezentowana pozycja posiada opis działań zbrojnych toczących się podczas bitwy warszawskiej między 13 a 16 sierpnia 1920 roku. Spis treści: 1. Przygotowania do obrony w trójkącie Modlin - Zegrze - Warszawa 2.
Przedmoście Warszawy w ramach planu Naczelnego Wodza z dnia 6 sierpnia 1920 r. 3. Organizacja obrony 11. Dywizji piechoty 4. Artyleria trójkąta Modlin - Zegrze - Warszawa 5. Ogólne położenie nieprzyjaciela 6.
Nawiązanie styczności z nieprzyjacielem 7. Bój wstępny pod Radzyminem w dniu 13 VIII 8. Wprowadzenie do boju pod Radzyminem odwodu armii (1. Litewsko-białoruskiej dywizji) 9. Przeciwnatarcie w dniu 14 VIII 10.
Bój pod Ossowem 11. Rezultat walk w dniu 14 sierpnia 12. Wprowadzenie do boju pod Radzyminem 10. Dywizji piechoty 13. Zatrzymanie natarcia 10. Dywizji piechoty 14. Przeciwnatarcie 1. Litewsko-białoruskiej dywizji w dniu 15 VIII 15/ Marsz XIX brygady na Mokre 16.
Zarządzenia gen. Żeligowskiego do głównego natarcia i przebieg zdarzeń 17. Walki w dniu 16 sierpnia. Osiągnięcie I pozycji przedmościa 18.