Prezentowana publikacja demonstruje działalność aparatu bezpieczeństwa w powiecie nowosądeckim w latach 1945–1975. Składa się z wprowadzenia, trzech rozdziałów, a także aneksu.W rozdziale pierwszym omówiono proces organizowania aparatu bezpieczeństwa w powiecie nowosądeckim, jego strukturę oraz zmiany, jakim podlegała w kolejnych latach.
Przeanalizowano działalność pionów operacyjnych, Referatu Śledczego, pionów pomocniczych oraz komórek nieoperacyjnych. W dodatku przedstawiono funkcjonariuszy należących do kadry kierowniczej, zaprezentowano obsadę personalną i portret zbiorowy funkcjonariuszy UB/SB w Nowym Sączu.
W rozdziale drugim opisano osobowe środki pracy operacyjnej. Przedstawiono rozwój sieci agenturalnej oraz przykłady zastosowania przez aparat bezpieczeństwa osobowych źródeł danych w kontrolowanych operacyjnie środowiskach.
Poruszono kwestię roli i użycia w pracy operacyjnej lokali kontaktowych i mieszkań konspiracyjnych. W najobszerniejszym rozdziale trzecim, składającym się z wprowadzenia i jedenastu podrozdziałów, omówiono kierunki działań operacyjnych nowosądeckiego aparatu bezpieczeństwa prowadzonych wobec środowisk, grup społecznych, organizacji konspiracyjnych, partii politycznych, instytucji religijnych, zakładów pracy oraz poszczególnych osób, traktowanych przez UB/SB jako zagrożenie dla władz.
W aneksie zamieszczono wykaz różnej kategorii spraw operacyjnych, założonych i prowadzonych poprzez UB i SB w latach 1955–1975. Tytuł Organ ładu i spokoju w rękach demokracji… Aparat bezpieczeństwa w powiecie nowosądeckim w latach 1945–1975 Autor Marcin Kasprzycki Wydawnictwo IPN EAN 9788380989412 ISBN 9788380989412 Kategoria Historia\Historia Polski ilość stron 1232 Format 17.5x24.2x6.2 cm Rok wydania 2020 Oprawa Twarda Wydanie 1 Waga 1.795 kg