,,Zapamiętane w krajobrazie to książka o przemianach zachodzących w krajobrazie kulturowym czesko-niemieckiego pogranicza (...). Jej podstawę stanowią badania terenowe z lat 2012-2014, które prowadziłam w gminie Dolni Žandov.
Opisałam przemiany krajobrazu kulturowego od 1918 r., czyli od powstania niepodległego państwa czechosłowackiego, do czasów współczesnych. (...) Pohraničí (...) do 1946 r. Zamieszkiwała w głównej mierze ludność niemieckojęzyczna.
podczas procesów migracyjnych po II wojnie światowej większość czeskich Niemców stamtąd wysiedlono $5985 tereny te zostały ponownie zasiedlone poprzez czeskich i słowackich osadników z tzw. Vnitrozemí, czyli tych części ziem czeskich, które nie generujeły pohraničí,, a także ze Słowacji.
Nie były to jednak jedyne grupy nowych mieszkańców: pojawili się tutaj Czesi wołyńscy, Romowie, reemigranci z zagranicy". Ze wstępu,,Sztuką jest napisać książkę mądrą i ważną, a jednocześnie wciągającą Czytelników i atrakcyjną w odbiorze.
A taką właśnie jest praca Zapamiętane w krajobrazie. Krajobraz kulturowy czesko-niemieckiego pogranicza w czasach przemian. Jest to bogata, ale nie przeładowana teoretycznie rozprawa, napisana z wrażliwością metodologiczną i z reguły bazująca na empirycznych wieloaspektowych badaniach Autorki.
Wydanie tej książki będzie ważnym wkładem w szeroko rozumianą humanistykę, studia nad pamięcią, pograniczem i nieprzystępnymi relacjami etnicznymi i narodowymi". - dr hab. Karolina Bielenin-Lenczowska Karolina Ćwiek-Rogalska - doktor kulturoznawstwa, bohemistka i etnolożka.
Pracuje jako adiunkt w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się antropologią krajobrazu, pograniczami kulturowymi, a także przesiedleniami ludności niemieckojęzycznej z Polski i Czechosłowacji po 1945 r.
Redaktor naczelna czasopisma,,Adeptus". Publikowała m.in. W,,Przeglądzie Zachodnim" i,,Bohemia. Zeitschrift für Geschichte und Kultur der böhmischen Länder".