W komentarzu w przystępny sposób omówiono zagadnienia zawarte w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Publikacja obejmuje dodatkowo omówienie ustawy o dodatkach mieszkaniowych i zawiera poręczne wzory pozwów sądowych z plastikową analizą każdego z nich.
Autor odniósł się także do unormowań ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania (Dz.U. Z 2021 r. Poz. 2158 ze zm.) w kontekście rozwijającego się dopiero od kilku lat najmu instytucjonalnego.
Szczególną uwagę zwrócono na najważniejsze instytucje ochronne, zasady ponoszenia kosztów utrzymania lokali przez lokatorów i właścicieli, podwyższania czynszu (innych opłat za korzystanie z lokali) i sądową kontrolę nieuzasadnionej podwyżki, podstawy wypowiadania umów najmu i orzekania poprzez sąd o eksmisji z lokalu, sądowym ustalaniu prawa do najmu socjalnego lokalu i o prawie do odszkodowania.
W książce opisano także prawa i obowiązki lokatorów i właścicieli w najróżniejszych sytuacjach: na etapie zawierania umowy o odpłatne korzystanie z lokalu, podwyżki czynszu, sporu o utrzymanie lokalu w odpowiednim standardzie, sporu sądowego o zapłatę albo/i eksmisję, sporów o prawo do odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu.
Szczegółowo przedstawiono rozmaite aspekty zawierania i realizowania umów najmu okazjonalnego, a także najmu instytucjonalnego lokali mieszkalnych, a także funkcjonowania gminnego zasobu mieszkaniowego. Publikacja przeznaczona jest dla prawników praktyków (adwokatów, sędziów i radców prawnych), urzędników samorządowych i przedsiębiorców realizujących budownictwo czynszowe, a także spółdzielni mieszkaniowych.
Zainteresuje na dodatek lokatorów chcących poznać swoje prawa i obowiązki.