\n\nKomentarz mieści szczegółową analizę przepisów ustawy – Prawo o prokuraturze z uwzględnieniem standardów międzynarodowych i norm konstytucyjnych i analogicznych uregulowań dotyczących ustroju sądów i statusu sędziów w Polsce i ustroju prokuratury i statusu prokuratorów we Francji (skąd instytucja prokuratury się wywodzi i gdzie przybrała formę uważaną za tradycyjną).
Odwołując się do orzecznictwa i doktryny i przedstawiając własne poglądy, autor omawia pojęcia ogólne, takie jak niezależność, bezstronność i godność prokuratora. Wyczerpująco wyjaśnia także kwestie szczegółowe, np.
przeniesienie prokuratora na inne miejsce służbowe czy wyrażenie zgody na zamieszkiwanie poprzez niego poza miejscowością będącą siedzibą prokuratury. Autor również uwagi krytyczne do Prawa o prokuraturze z punktu widzenia ochrony podstawowych praw i wolności oraz zasad dobrej legislacji oraz formułuje postulaty zmian ustawodawczych.
Książka jest przeznaczona dla prokuratorów, pracowników prokuratury i aplikantów prokuratorskich. Zainteresuje ona także pracowników naukowych, studentów prawa, a także adwokatów i radców prawnych świadczących pomoc prawną dla prokuratorów.\n\n\n\n\n\n