Współczesnym przedsiębiorstwom przychodzi działać w coraz bardziej złożonych warunkach, w świecie zmienności i niepewności, natłoku informacji i danych, nieprzewidywalności zjawisk (co najlepiej pokazała pandemia COVID-19), a także dynamizmu procesów społeczno-ekonomicznych, a także silnej konkurencji.
Niestabilność i nieprzewidywalność to główne właściwości współczesnego otoczenia. Ważnym czynnikiem konkurencyjności przedsiębiorstw, regionów i gospodarek w obecnych warunkach jest innowacyjność. Dla wielu polskich przedsiębiorstw staje się ona warunkiem sine qua non poprawy bądź wręcz utrzymania pozycji rynkowej.
W dzisiejszych czasach troska o interesy ekonomiczne musi być powiązana z trosceą o przestrzeganie etycznych zasad odpowiedzialności względem społeczeństwa. Równocześnie procesy działalności innowacyjnej, w szczególności te nakierowane na społeczeństwo, pozostają nadal niewystarczająco zoperacjonalizowane i podbudowane metodologicznie, zwłaszcza w kontekście decyzyjnym.
Podstawowym celem monografii jest próba teoretycznej i empirycznej refleksji nad złożoną problematyką innowacji społecznych w jednostajnym rozwoju organizacji na przykładzie przedsiębiorstw działających na obszarze województwa śląskiego.
Monografia podzielona jest na dwie znaczące części. Pierwsza ma charakter teoretyczny, druga scala w sobie atrybuty wywodu teoretycznego i ergonomicznego, posiada także walor ilustrujący, szkoleniowy i inspirujący.
Służy zrozumieniu okoliczności i ścieżek decyzyjnych w solidnych przedsiębiorstwach i w określonych okolicznościach. Dzięki analogii część ta może zainspirować Czytelników do zaprojektowania ich własnych działań.
Książka pozwoli mniej doświadczonym menedżerom zrozumieć istotę i docenić rolę innowacji społecznych, zaś doświadczonych praktyków zmobilizuje do prowadzenia odpowiedzialnej działalności gospodarczej i poszukiwania dalszych rozwiązań zarządczych, które będą dobre zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i społeczeństwa.