W każdej prowadzonej działalności, bez względu na jej charakter, formę czy zakres, istnieje ryzyko narażenia człowieka na czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne w środowisku pracy. Niestety wraz z postępem techniki rośnie też skala zagrożeń, jednak należy pamiętać, że decydujący wpływ na bezpieczeństwo pracy ma zachowanie pracownika i jego postępowanie.
W procesie zarządzania bezpieczeństwem pracy obowiązuje zasada, że „każdy odpowiada za bezpieczeństwo własne i współpracowników". Jednym z podstawowych sprawnego zarządzania bezpieczeństwem pracy, a zarazem skomplikowanym do przeprowadzenia, jest więc motywowanie pracowników do pracy bezurazowej.
aktualnie coraz więcej uwagi poświęca się zagadnieniom: promocji bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, komunikacji, motywacji, kształtowania zachowań, edukacji i kulturze organizacji i bezpieczeństwa pracy.
Niniejsza praca dedykowana jest dla studentów kierunków technicznych i ekonomicznych, pracowników i menedżerów służb bhp i dla wszystkich zainteresowanych problematyką bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jej celem jest przekazanie czytelnikom koniecznych informacji dotyczących wybranych składników systemu zarządzania bhp w przedsiębiorstwie, z uwzględnieniem praktyk przedstawionych na przykładzie wybranego przedsiębiorstwa z branży przemysłu lotniczego w dobie pandemii COVID-19.