Współczesna rzeczywistość kulturowa, a wraz z nią komunikacja międzyludzka, jest zjawiskiem istotnie złożonym, dynamicznym i niejednolitym. Wielość form uczestnictwa w życiu społecznym i kulturze rozumianej jako proces i efekt społecznych interakcji, motywuje konieczność badania zjawisk rodzących się w przestrzeni między.
To pojęcie, określane w literaturze jako metaxu, określa jakości, które generujeją się w wyniku współobecności podmiotów – aktorów społecznych, ich intensywnych oddziaływań na siebie i otaczający świat.
Niniejsza książka interpretuje wybrane aspektu metaxu (międzyludzkiego między) w obszarach, które są znaczne z punktu widzenia komunikacji kulturowej – językowej i szerzej – semiotycznej, a przedmiotem eksploracji czyni współczesne dyskursy.
Dyskursywność stanowi tu klucz zarówno do oglądu jakości językowych i aksjologicznych, jak i niektórych wspólnot komunikacyjnych, ich języka, sposobu postrzegania człowieka, świata, relacji społecznych.
Ogląd jakości pogranicznych i transwersalnych proponowany w niniejszej monografii odbywa się poprzez perspektywę języka i zjawisk i zachowań poprzez niego współtworzonych. Językoznawcy – poloniści i angliści, skupieni wokół Zakładu Badań nad Dyskursem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w czternastu rozdziałach poddają ocenie zjawiska z rozmaitych obszarów szeroko pojętej humanistyki – począwszy od „transdyscyplinarnej" metodologii, poprzez wybrane aspekty komunikacji konwencjonalnej i elektronicznej, dyskursu społecznego, w tym edukacyjnego, ekolingwistyki, kwestie akulturacji czy zagadnienia transferu wiedzy i językowej „przekładalności".
Tytułowe między to nie jest więc pusta przestrzeń,sprawny tryb kreowania nowych jakości, doświadczeń, idei czy wyobrażeń.